Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Güney Bulgaristan’da ikinci bir Multiple Skleroz Tanı ve Tedavi Merkezi açıldı

Güney Bulgaristan’da ikinci bir Multiple Skleroz Tanı ve Tedavi Merkezi açıldı

19 Mayıs 2017

Filibe Central Onkology Hospital (Merkez Onkoloji Hastanesi) Nöroloji Bölümü Başkanı Dr. Radoslav Mavrov, bu yıl 31 Mayıs’ta kutlanacak olan Dünya Multiple Skleroz Günü vesilesiyle hastalara hediye olarak hastanenin Nöroloji Bölümüne bağlı Multiple Skleroz Tanı ve Tedavi Merkezi açıldığını bildirdi. Dr. Mavrov’un ifadesine göre bu merkezin hizmete açılması progresif seyreden bu kronik hastalığı olanlar için önemli bir kazanımdır, çünkü Güney Bulgaristan’da hastalara tedavi olmaları ve yüzde 100 oranında Ulusal Sağlık Sigortası tarafından karşılanan bir terapiye erişimi olmaları için bir imkan daha sunmaktadır.

Multiple skleroz hastalığı olan pek çok kişi var ve bazen haftalar ve aylar süren uzun süre beklemek ve çok defa Sofya’ya gitmek icap etmemesi için ikinci bir tanı ve tedavi merkezine büyük ihtiyaç duyuluyor. Bu hastaların yaşam kalitesi büyük ölçüde ilgili hastane birimlerine bağlıdır. Çünkü bu birimlerde hastalık tespit edilmekte, tedavi belirlenmekte, danışmanlık yapılmakta, tedavi takip edilmekte, ilaçlar verilmesine karar alınmaktadır.

Merkezde görevli sağlık ekibi iyi bir tıbbi teşhis ekipmanına sahiptir. Hastalığın teşhisi ve tedavisi için temel araç olan nükleer manyetik rezonans spektroskopisinin burada bulunması büyük önem arz etmektedir.

Multiple skleroz hastalığı, 100 bin kişide 2-150 arasında kişide görülen bir hastalıktır ve en rahatsız edici tarafı çok defa 20-40 arasında genç insanlarda görülmesi ve sakatlığa neden olmasıdır. Daha çok kadınlarda görülen bu hastalık progresif seyretmektedir. Erken tanı konulması önemlidir, çünkü tedavi hastalığın olumsuz etkilerini oldukça azaltmaktadır ve hastaların uzun süre çalışmaya ve günlük işlerini yapmaya devam etmelerine imkan vermektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1193


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign