Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Hayat kurtaran bir ilaç konusunda sıkıntı yaşandığı uyarısı yapıldı

Hayat kurtaran bir ilaç konusunda sıkıntı yaşandığı uyarısı yapıldı

19 Mayıs 2017

Karaciğer Nakli Yapılan Hastalar Derneği, karaciğer nakli yapılan hastalara şurup şeklinde verilen bağışıklık bastırıcı ilaç konusunda sıkıntı yaşandığına dair uyarıda bulundu. Dernek Başkanı Radka Yordanova, sorunun ne bugünden, ne dünden olmayıp birkaç yıldır yaşandığını izah etti.

Yordanova, 7 yıl önce karaciğer nakli yapılan 8 yaşında bir kızın annesidir.

Hayat kurtaran bu ilacın ücretsiz olarak hastalara verilmesi gerekirken aslında öyle değildir. Hastalar her defasında ilacın fiyatının bir kısmını ödemek zorunda kalıyor. Bunun nedeni uygun ilaçlar listesinde farklı şekillerde olan aynı ilaçların bulunmasıdır. Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) ise daha düşük fiyatta olan tablet halindeki ilaçların masrafını karşılamaktadır. İlaçların, aynı numaraya sahip tablet ve şurup halindeki fiyatı da karşılanıyor. Fakat onların kullanım şekli farklıdır. Bu sorundan etkilenenler tüm karaciğer nakli yapılan hastalardır, fakat en çok küçük çocuklar ve belli aralıklarla ilacı alan hastalar en çok etkilenmektedir.

Yılın başından beri hayat kurtaran ilacı alabilmek için hastalar, fiyatının bir kısmını ödemek zorunda kalıyor. İlacı tedarik eden firma veya NZOK ile irtibata geçildiği zaman bir hatanın söz konusu olduğu söylenmekte. Ancak bu hata bugüne kadar düzeltilmedi.

Radka Yordanova, bu durumdan en çok zarar görenlerin ve ayrımcılık yapılanların çocuklar olduğunun altını çizdi. Yordanova, şu anda ilaç için ödenmesi gereken paranın (8 leva) fazla miktarda olmadığını, ancak bunun bir prensip meselesi olduğunu belirtti. Geçen yıllarda hastaların ilaç için bazen 86 leva, bazen de daha yüksek fiyat ödemek zorunda kaldıklarını aktardı.

Yordanova, bir süre önce Sağlık Bakanlığı temsilcilerinin katıldıkları bir televizyon programında bu ilaç ’tan dolayı Karaciğer Nakli Yapılan Hastalar Derneğini yalancılıkla suçladıklarını anımsattı. Dernek Başkanı, Bakanlığın kendilerine yalancı demesinden dolayı yaşadığı hayal kırıklığını dile getirdi.

Radka Yordanova, bu sorunların ne zamana kadar devam edeceğini sordu. Bulgaristan’da 50 civarında çocuğun bağışıklık bastırıcı ilaç aldıklarını, fakat belki de hepsinin bu ilacı sorun yaşanan şeklinde almadıklarını söyledi.

Dernek Başkanı, ya fiyatının bir miktarının ödenmesi, ya da zamanında tedarik edilmemesi, ya da eczanelerde bulunmaması gibi bu sorunun yılda birkaç kez yaşandığının altını çizdi. İlacın ekseriyetle Varna ve Burgaz şehirlerinde eczanelerde bulunmadığını ileri sürdü.

Hatadan kimin sorumlu olduğu sorusu üzerine Yordanova, bu sorunun NZOK’a yöneltilmesini tavsiye etti.

Karaciğer Nakli Yapılan Hastalar Derneğinin ilaç sorunu yaşanmasından dolayı Ocak ve Mart aylarında ilacı tedarik eden firmanın yetkilileriyle irtibata geçtiği anlaşıldı.

Yordanova, şurubun kullanma suresinin iki ay olduğu için iki ayda bir satın alındığını izah etti.

Mart ayında sorunun çözüleceğine dair söz verildiğini, ancak hala sorunun devam ettiğinin ortaya çıktığını belirtti.

Bağışıklık bastırıcı ilaç, karaciğer nakli ameliyatından sonra hasta tarafından hayatı boyunca alınması gerekir. Hastaların bu ilacı almaması durumunda nakledilen organın vücudu tarafından reddedilmesi riski vardır.

Karaciğer Nakli Yapılan Hastalar Derneği Başkanı, “Bir yönetici, organ nakli yapılmış hastaların hayatını riske sokmaya cüret edemez” dedi.

Derneğin Bulgaristan Hastalar Forumu Federasyonu üyesi olduğunu belirten Yordanova, “Gelecek hafta Sağlık Bakanlığı ve NZOK’a mektup gönderilecek ve bir hafta içinde tedbirler alınmadığı takdirde protesto eylemi düzenlenecek. Protesto, hayat kurtaran ilaca ihtiyacı olan çocuklarla dayanışma ifadesi olarak 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde gerçekleştirilecek” diye vurguladı.

Dernek Başkanı, sorunun en kısa zamanda çözülmesini ve protesto eylemi yapılmasına gerek kalmamasını umduğunu söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 907


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign