Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Petkov: Ülkede çalışan sayısının, emekli sayısı ile eşitlenmesi eğilimi var

Bakan Petkov: Ülkede çalışan sayısının, emekli sayısı ile eşitlenmesi eğilimi var

22 Mayıs 2017

NOVA TV’ye konuşan Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Biser Petkov, “Ülkede çalışan sayısının emekli sayısı ile eşitlenmesi eğilimi gözleniyor” diye belirtti.

Bakan’ın ifadelerine göre bu eğilim kaygı vericidir, çünkü bu şekilde bağımlılık oranında kırılma oluyor, yani emeklilerin sayısı çalışanların sayısı ile eşitleniyor ve bu da demektir ki, gelecekte her bir çalışanın bir emekliyi sigorta ettirmesin germesi mümkündür.

Hileli yollara başvurarak engelli maaşı alma konusu ile ilgili olarak Bakan, her bir engelli maaşın uzmanların aldığı bir karar ve başvuran kişinin sahip olduğu sigorta prim ödeme gün sayısına göre kişiye göre değişik olarak belirlendiğini kaydetti. Bakan’ın ifadelerine göre bu titiz bir şekilde gözetilmektedir ve görünüşe göre bu tür bir sorun prosedürün daha önceki aşamasında görülmektedir.

Petkov, bu sorunun çözümü için ilk önce hasta raporunun geliştirilmesi ve daha sonra da sistemin tamamen modernleştirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bakan, bizde haksız yere emekli alan kişilerin sayısını veremedi. Petkov, Bölge Sağlık Kurulları üyelerinin ifadelerine göre yaklaşık 150 bin kişinin haksız yere emekli maaşı aldıklarını söyledi. Petkov, “Kişinin çalışma gücünün değerlendirilmesinde değişiklik yapıldığı takdirde bu emekli maaşların verilmemesi kararı alınacak, bu maaşlardan artan kaynaklar ise genelde emekli maaşların artırılması için harcanacak” dedi. Bu rakamların doğru olmadığını belirten Bakan, değişikliğin uygulanacak olan yönteme bağlı olduğunu ileri sürdü. Petkov, devlet hazinesinden her yıl engelli maaşları için 1 milyar ve 700 bin leva fon ayrıldığının altını çizdi.

Engelli kişilerle ilgili olarak Bakan, devletten verilen yardımın her zaman onların ihtiyaçlarını karşılamadığını ifade etti. Bakan, “Her bir insanın kendine has gereksinimi olduğunu söylemeliyiz” diye sözlerine ekleyerek, sistemde bu eksikliğin bu özel gereksinimlerin değerlendirmesini yapması gereken sosyal hizmet işçilerinin hepsinin gerekli olan kalifiyeye ve deneyime sahip olmadığından dolayı oluştuğunu izah etti.

Bu hafta protesto eyleminde bulunan engelli çocukların ebeveynleri ile görüşme gerçekleştireceğini açıklayan Petkov, şu anda bu tür ailelere ödenen sosyal yardımları ödeme modelinde değişiklik yapılmasına yönelik somut adımlar atılması için hazırlık yapıldığını anlattı. Bakan’ın ifadelerine göre bu yıldan itibaren engellilik oranı yüzde 90’ın üzerinde olan çocuklara yönelik yardım miktarında artış vardır, onların ailelerine ise 930 leva miktarında maaş ödenmektedir.

Sigorta gelirinin artırılması konusuna gelince Petkov, her yıl yüzde 1 oranında artırılacağını ve bunun da vatandaşların imkanı göz önüne alınarak en az miktarda artış olduğunu kaydetti.

Petkov, Ulusal Sigorta Enstitüsünün sigorta prim ödeme gün sayısı ve emeklilik yaşı için verilen emekli maaşa ilişkin tahmini tutarı hesaplama hizmeti sunduğunu belirtti. Bakan, emeklilik yaşına yaklaşan vatandaşların sigorta prim ödeme gün sayısını bildikleri halde alacakları emekli maaşın tahmini tutarını hesaplamaları çağrısını yaptı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 949


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign