Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ekim 2017
HABERLER » Kırcaali
Yerel Meclis, Kırcaali Belediyesi Mali Güçlendirme Programı kabul etti

Yerel Meclis, Kırcaali Belediyesi Mali Güçlendirme Programı kabul etti

22 Mayıs 2017

Kırcaali Belediye Meclisi bugünkü oturumunda 23 kabul oyu ile 2017-2019 dönemine ilişkin Kırcaali Belediyesi Mali Güçlendirme Programı kabul etti. Buna ilişkin yapılan teklifin oylamasında ret oyu kullanan 15 Meclis Üyesi, tartışmalar sırasında bunun nedenlerini açıkladılar.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Meclis Grubu Başkanı Georgi Küçükov, bu planın 2016-2019 yılına ilişkin Mali Güçlendirme Programının değişiklik yapılmış bir versiyonu olup, başlıca kültür, eğitim ve spor için ayrılan kaynakların azaltıldığını kaydetti. Bu yüzden de BSP Meclis Grubu’nun programı desteklemeyeceğini belirten Küçükov, giderlerin azaltılması yerine kaynaklar aranmasını tavsiye etti.

Reformcu Blok Meclis Grubu Başkanı Radoslav Milev, “Mali güçlendirmeye yönelik somut tedbirler alındığını görmüyorum” dedi ve önceki planda öngörülen Mavi Bölge olarak adlandırılan kısa süreli araç park alanları oluşturulması ve elektrik enerjisi piyasasının liberalleşmesine geçilmesine yönelik iki tedbirin uygulanmadığını örnek gösterdi.

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu Başkanı Ognyan İvanov, yeni Mali Güçlendirme Programının yüzde 99 oranında eskisinin aynısı olduğunu ve bu yüzden kabul edilemez olup, herhangi bir olumlu sonuç vermeyeceğini ileri sürdü.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Grubu üyeleri, Belediyenin böyle bir programa ihtiyacı olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini ileri sürdüler. Ayrıca meslektaşlarını programı onaylamamalarına rağmen planda öngörülen tedbirlerin iyileştirilmesine yönelik somut önerilerde bulunmadığı yönünde eleştiride bulundular. Belediye Meclis Başkanı Raif Mustafa da buna benzer bir eleştiri yaptı.

Gençlik Faaliyetleri Komisyonu Başkanı Ahmet Habib, Spor Kulüplerinin Finanse Edilmesi Hakkında Yönetmelik’e yönelik reform yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Habib, “Bu yönde uygulanacak artırılmış kontrol ve komple önlemler arasında denge bulunması gerekir ki, belediye kaynakları ile finanse edilip, faaliyet göstermeyen spor kulüpleri olmasın” dedi.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, tartışmalar sırasında popülist söylemler kullanıldığını kaydederek, kültür ve spor için yapılan giderler sıfır miktarda olsa bile yine de belediyenin mali durumunu etkilemeyeceğini söyledi. Belediye Başkanı, “Demek ki sorun burada değil. Benim görüşüm bir Belediye Başkanı olarak şudur ki, ne kültür, ne de spor için ayrılan kaynakları azaltmayalım. Fakat eğer bir spor kulübü faaliyetine son vermişse, biz onu finanse etmeye devam mı edelim? Bu da şu demektir ki, bu spor kulüplerinin etkili faaliyet yürütüp yürütmediğini tespit etmek için Belediye Meclis üyeleri, Belediye İdaresi ile birlikte hareket ederek, kontrolü artırmamız lazım” dedi. Fakat Müh. Azis, hiçbir Meclis Üyesi’nin üzerine konuşmadığı sermaye giderleri üzerine dikkatleri çekti. Başkan’ın ifadelerine göre Kırcaali Belediyesi, devlet bütçesi tarafından finanse edilmesi gereken faaliyetlerin büyük bir kısmını kendi kaynakları ile finanse etmektedir.

Belediye Başkanı, “Ülkedeki belediyelerin yüzde kaç oranı Kırcaali Belediyesinin durumunda bulunuyor?” diye retorik bir soru yöneltti. Daha önceden muhalefetin saptadığı üzere bu durumda sadece Kırcaali ve Pernik belediyelerin olmadığını belirten Hasan Azis, “Ne yazık ki, son 5 yılda Bulgaristan’da belediyelerin yüzde 75’inden fazlası borcunu artırmıştır. Sadece 4 belediyenin gelirleri giderlerinden fazladır. Diğer tüm belediyeler devletin merkezi yönetimine bağımlıdır” diye özetledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 844


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign