Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ekim 2017
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan Hekimler Birliği, Engelli Sağlık Kurullarının taleplerini destekliyor

Bulgaristan Hekimler Birliği, Engelli Sağlık Kurullarının taleplerini destekliyor

24 Mayıs 2017

Yüksek İdare Mahkemesinin (VAS) Bölge Engelli Sağlık Kurullarının (TELK) çalışmalarına ilişkin yönetmelikte yer alan bazı metinleri iptal etme kararıyla ilgili olarak Bulgaristan Hekimler Birliği, engelli sağlık kurullarında yer alan hekimlerin tamamen arkasında olup, yürürlükte olan idari düzenlemelerde kapsamlı reformlar yapılmasına yönelik taleplerini desteklediği açıklandı.

Bulgaristan Hekimler Birliği yönetimine göre sağlık raporuna ilişkin mevzuatta değişiklik yapılmasına yönelik acil önlemler alınması gerekir.

Bulgaristan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Ventsislav Grozev, “Yönetmelik metinlerinin bir kısmının VAS tarafından iptal edilmesi sonucu ortaya çıkan sorun bölge engelli sağlık kurullarında görevli olan hekimlerin işini zorlaştırdığı gibi hasta kişilerin engellilik oranının yeterli derecede belirlenmesine yönelik erişimini de zorlaştırıyor. Üç yıldır engelli sağlık kurullarının çalışmaları ve uymak zorunda olduğu karmaşık idari düzenlemelerle ilgili sorunu ortaya koyuyoruz” diye yorum yaptı.

Dr. Grozev, “Yasalar konusunda edilen düşüncesizlikler, hekimler arasında gerginliğe, hastalarda memnuniyetsizliğe yol açtığını ve engelli maaşı alan kişilere karşı olumsuz bir tavır sergilenmesinin kaynağıdır. Sağlık Bakanlığına sayısız mektup gönderdik, bu mektuplarda Hekimler Birliği temsilcilerinin yönetmelikte değişiklikler yapılmasına ilişkin teklifleri etraflıca değerlendirecek çalışma gruplarına dahil edilmeleri talebinde bulunduk. Hekimler Birliği, ülke çapında engelli sağlık kurullarında görevli meslektaşlarımızın önerileri üzerinde çalıştı ve hekimlerin işini kolaylaştıracak ve hastaların önündeki idari engellerin kaldırılacağı komple değişim konsepti tanıttı” diye belirtti.

Hekimler Birliği, engelli sağlık kurullarının çalışmalarına yönelik idari düzenlemelerden ötürü düzenli olarak açıklanamaz ve mantıksız durumlarla karşılaşan hastalardan başka bölge engelli sağlık kurullarında görevli uzman hekimlerin de görevlerini yeterli derecede yerine getirmede zorluklarla karşı karşıya kaldıklarına dair uyardı.

Dr. Grozev, “Bunlar idari sorunlardır ve böyle sorunlar olduğu yıllarca bilinen bir şeydir. Üstelik çözümlenemeyen sorunlar da değildir. VAS’ın kararı dikkatlerin, engelli sağlık kurullarının çalışmalarına ilişkin tüm idari düzenlemelere çevrilmesi ve acil olarak tamamen değiştirilmesi için iyi bir vesiledir” diye kesin konuştu.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 843


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign