Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Uzman hekim Dr. Birkan Güney, kalça ve diz ekleminin aşınmasıyla ilgili bilgi verdi

Uzman hekim Dr. Birkan Güney, kalça ve diz ekleminin aşınmasıyla ilgili bilgi verdi

25 Mayıs 2017

Sofya’daki Pirogov Çok Yönlü Aktif Tedavi ve Acil Tıp Üniversite Hastanesi IV. Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nde görevli ortopedi ve travmatoloji uzmanı Dr. Birkan Güney, 1978 yılında Ardino’nun Gorno Prahovo (Tosçalı) köyünde dünyaya geldi. 1991 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti. Stara Zagora (Eski Zağra) Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 2005 yılında Sofya’daki Pirogov Çok Yönlü Aktif Tedavi ve Acil Tıp Üniversite Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nde uzmanlık eğitimi gördü. 2008 yılından bu yana Pirogov Hastanesi IV. Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nde görevli ortopedi ve travmatoloji uzmanı olarak çalışıyor.

Dr. Birkan Güney, kalça ve diz ekleminin aşınmasıyla ilgili bilgiler verdi.

Hekim şöyle konuştu: ”Kalça ve diz ekleminin aşınması yaşlılarda en sık rastlanan eklem hastalığıdır. Büyük eklemlerde osteoartrit (kireçlenme), iltihaplı olmayan dejeneratif eklem hastalığıdır. Kıkırdakta görülen yapısal bozukluklardan dolayı oluşan bu hastalık eklemi oluşturan kemiklerin tahrip olmasına yol açar.

Kıkırdak aşınmasının neden olduğu yaşlılarda görülen bir hastalık olmasına rağmen osteoartrit gençlerde de sık görülmeye başladı. Kıkırdağın sağlıklı olması ve normal işlev görebilmesi için eklem kıkırdağındaki anabolik ve katabolik süreçler arasında bir denge olmalıdır. Osteoartrit hastalığı, kıkırdak elastikiyetinin azalmasına, erken yaşlanmasına ve kapasitesinin bozulmasına yol açıyor ve bu durum kıkırdağın mekanik strese karşı koymasını ve fiziksel efora dayanmasını imkansız kılmaktadır.

Kıkırdak, kemik yüzeyleri arasında hareketi yumuşatan amortisör işlevini kaybediyor ve zamanla hastalığın ilerlemesi durumunda kıkırdak doku tamamen küçülebilir ve kemiklerin birbirine sürtünmesi başlar. Alttaki kemikte de değişiklikler meydana gelir. Subkondral kemik sklerozu, osteofit büyümesi (kemik büyümesi) ve eklem yüzeyi çevresinde küçük kist oluşumu belirir. Eklem kapsülünde yoğunlaşma olur.

Hastalığın ana klinik tezahürü ağrıdır. Hastalığın ilerlemesiyle hareketlerde kısıtlama, aktif ve pasif hareketlerde ağrı, etkilenen eklemlerde şişlik ve deformasyonlar başlar.

Osteoartroz tezahürü olarak koksartroz (kalça kireçlenmesi)-en ciddi sonuçlar doğurur. Kalça eklemi, destekleyici işlev gerçekleştirir. Bu eklem vücudun ayakta durmasını ve hareket etmesini sağlar. Onun hasar görmesi kalıcı bir sakatlığa neden olur. Diz eklemi kireçlenmesi (gonartroz), osteoartitin sıkça görülen tezahürüdür ve sakatlığa yol açar.

Aşınan eklemin suni bir eklemle değiştirilmesi ne zaman gerekir?

İlaç kullanılması, günlük işleri yapma şeklinde değişiklik yapılması, koltuk değneği ve baston gibi yardımcı araçların kullanılması yardımcı olmuyorsa, cerrahi müdahale, yani eklemlerin değiştirilmesi gerekir. Çoğu durumlarda ameliyatın geciktirilmesiyle eklem kontraktürü gelişir ve kemik substratının hasarı derinleşir. Bu da ameliyatın yapılmasında ve sonrasındaki tedavide güçlükler yaratır.

Aşınan eklemin suni bir eklemle değiştirilmesinin temel faydaları şunlardır:
-Eklem ağrısının azalması ve sonuçta kaybolması;
-Eklemin hareketliliğinin geri kazanılması;
-Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi”.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2138


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


İST. 2017-05-28 22:51:00
GENÇ DOKTORUMUZA TEŞEKKÜRLER ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign