Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Genç hekimlerin Bulgaristan’da çalışmak için motivasyonu eksik

Genç hekimlerin Bulgaristan’da çalışmak için motivasyonu eksik

25 Mayıs 2017

Mayıs ayında 515 genç hekimin katılımıyla gerçekleşen anket sonuçlarına göre Bulgaristan’da her bir iki genç hekimden birisi kendini burada gerçekleştirmek için gereken motivasyona sahip değildir.

Bulgaristan Hekimler Birliğinden yapılan açıklamada araştırmanın Sağlık Platformu ve Tıp Camiası Geliştirme Derneğinin desteğiyle gerçekleştirildiği bildirildi.

Ankete katılanların yüzde 86’sına göre uzmanlaşma eğitim programlarına katılan hekimler için mevcut pozisyonlar yetersizdir.

Genç hekimler, şu anda uygulanan mülakat yerine sınav yarışmasına katılmayı tercih ettiklerini belirtmekteler.

Uzmanlaşma eğitimi gören genç hekimlerin yüzde 67’sinden fazlası, uzmanlaşma eğitimi programı uygulanması için üniversite hastanesinin daha uygun olduğunu, yüzde 20,8’i ise çok yönlü tedavi hastanesinin daha uygun olduğunu düşünüyor.

Ankete katılanların yarısından fazlası uzmanlaşma döneminde ilk olarak 1000-1500 leva arasında maaş almayı tercih ettiklerini belirtmekteler.

Genç hekimler başka bir sorun olarak uzmanlaşma eğitimi görecekleri pozisyonların ve güncel başvuru sınavları ve gelecek uzmanların kabul edilmesine ilişkin güncel bilgilere kolay erişimin eksik olması olduğunu dile getirmekteler. Üstelik uzmanlaşma eğitimi gören hekimlerin hastanelerde uzmanlaşmaları için kendilerinin başvurmaları gerektiğini, kabul edilmelerinin ise tedavi kurumların mali durumuna bağlı olduğuna dikkat çekmekteler. Oysa yurt dışında uzmanlaşma eğitim programlarına katılan hekimlerin hepsine tedavi kurumları tarafından uygun pozisyonlar teklif edildiğini belirtmekteler.

Bu yüzden de yurt dışında çalışmaya giden hekimlerin sayısının şaşırtıcı olduğunu ifade etmekteler.

Hekimler Birliğinden yapılan açıklamada her yıl 500 civarında uzman hekimin daha iyi çalışma koşullarında çalışmak için ülkeyi terk ettiklerinin altı çizildi.

Bulgaristan Hekimler Birliğine göre hekimlerin ülkeden göç etmesinin temel nedeni, aldıkları maaşların tıp eğitimine yaptıkları yatırımı ve verdikleri emeği karşılamamasıdır.

Sağlıkçılar İçin Kariyer Fuarı verilerine göre Almanya veya Birleşik Krallık ’ta çalışan uzman bir hekim 10 bin leva aylık alabilir. O ülkelerin dilini bilen Bulgaristanlı hekimlere ise yoğun ilgi vardır.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1853


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign