Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Uluslararası araştırmaya göre Bulgarların %44’ü ırkçı

Uluslararası araştırmaya göre Bulgarların %44’ü ırkçı

26 Mayıs 2017

Gallup Sosyolojik Araştırma Ajansı’nın 66 ülkede gerçekleştirdiği kıyaslamalı araştırma sonuçlarına göre Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 44’ü bazı ırkların diğer ırklardan daha üstün olduğunu düşünüyorlar.

Bulgaristan’da yapılan ankete katılanların yüzde 45’i bazı dinlerin diğer dinlerden daha üstün olduğunu kabul etmezken yüzde 37’si de bunu kabul etmekteler. Ankete katılan vatandaşların yüzde 50’si ise bazı kültürlerin diğer kültürlerden daha üstün olduğunu düşünmekteler.

İnsanların ve araştırma yapılan ülkelerin büyük bir kısmı her hangi bir ırkın, dinin ve kültürün başka ırklardan, dinlerden veya kültürlerden daha üstün olmadığını düşünüyorlar. Buna rağmen araştırma yapılan ülkelerin üçte birinde kamuoyu bu konuda aynı düşünmüyor.

Bu araştırma ile insanların “Bazı ırklar diğer ırklardan daha üstündür”, “Bazı dinler diğer dinlerden daha üstündür”, “Bazı kültürler diğer kültürlerden daha üstündür ”ifadelerine ne ölçüde katılıp katılmadıkları yoklandı.

Irk eşitliği, dinsel ve kültürel eşitlik olduğu kanaatinin fazla gelmesine rağmen birkaç ülkede ırk, dinsel ve kültürel eşitlik olduğunu düşünen çoğunluk bulunuyor.

Bu ülkeler arasında Bangladeş, Gana, Hindistan, Nijerya, Afganistan, Paraguay da bulunuyor. Bu ülkelerde verilen “tamamen katılıyor” ve “katılıyorum diyebilirim” cevaplarının toplamı yüzde 50-80 arasında bir pay oluşturuyor.

Beklendiği gibi çoğunlukla Batı toplumları bunun tam aksini düşünüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 3143


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Seyhan Pınar 2017-05-27 00:31:05
O yorumu yapanlar önce at gözlüklerini çıkartıp daha objektif olmaya davet ediyorum,üstünlük ırk ve din ile asla bağdaşmaz tamamen eğitim ve yetenek .O bulgaristan da ki % dilim bu şekilde canları istiyor.Türk insanı hakkında detayli bilgi sahibi olmadıkları gibi orada azınlık olan türkleri de aynı kefeye koyup sürekli 2 sınıf muamelesi yapma gayreti içindeler...
Selim 2017-05-27 13:06:54
Bulgarlar ırkçı ise, Türkleri sevmeleri gerekir. Çünkü kendileri de Avrupaya Atilla zamanında göç etmiş Türk boylarından biridir. Ama siyaset gereği mekanizma farklı işletiliyor.
fes 2017-05-28 10:16:03
Bulgarlar Türk soyundan geldiklerini kabul etmiyorlar ki, onların bu konuda başka görüşleri var. Onlar bir kere orta Asya kavimlerine Türk demiyor Moğol diyorlar. Tarih tezleri bulgar kavmini türki milletlere değil alanlara dayandırıyorlar. Tarih bilimi pozitif bilimlere benzemez, ulusal çıkar doğrultusunda eğip bükülebilir. Mesela tri sincira robi kabulünün bilimsel bir dayanağı yoktur, tarihi kaynaklar böyle bir köleleştirme vakıasını hiç kayıt etmemiştir, ama gel gör ki balkan devletleri bu safsatayı tekrarlayıp dururlar.
Madarski konnik 2017-05-28 18:10:30
Bulgarlar Türk boylarından gelmekteler. Turkler ise doğrudan Nuh A.S.'min soyundandır. Buyuk tufanda gemiye binenler rivayete göre 40 ayle .Boz kurdun hikyayesine göre Türkler dağlar arasında sıkışıp kalmaktalar, bir nevi doğanın kapanına düşmüşler, erzak tükenmektedir, olejekler, bir anda kurd görürler onu takib ederek kurtulurlar.
Masadaki konik bilinen oynasa atın arkasında köpek değil kurt olmasıdır
fes kafesi 2017-05-29 09:44:57
İllaki nesli tükenmişlere benzemek istiyorlarsa benzesinler. Sonuç olarak ağlayıp sızlamasınlar, Bulgar diye bir millet kalmayacak yakında. En hızlı nüfusu azalan ülke durumunda, nüfusu azalmaya başlayan hiçbir ülke şimdiye kadar tekrar büyük bir artışa geçememiştir.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign