Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Öğretmenler, bürokrasinin azaltılmasını ısrar ediyor

Öğretmenler, bürokrasinin azaltılmasını ısrar ediyor

29 Mayıs 2017

Ülkeden 700’ün üzerinde pedagoji uzmanı ve ebeveynin imzaladığı toplu dilekçe verildi. Onlar, öğretmenlerin öğretmenlik görevinden başka memuriyet görevi de yerine getirmelerine karşı çıkmaktalar.

Öğretmenler, yeni kabul edilen Kapsayıcı Eğitim Yönetmeliği’nin iptal edilmesiyle bürokrasinin azaltılmasını ısrar etmekteler. Bu yönetmeliğe göre sınıf öğretmenlerinin zayıf not alan bir öğrenci için 10 tane belge hazırlaması gerekir.

Sofya’da 1. Hristo Smirnenski Lisesinde sınıf öğretmeni olan Marta Radeva, “Ben örneğin eğitim ve öğretim yılının birinci döneminde zayıf not alan 11.öğrencim olduğu halde şimdiye kadar 11 belge hazırladım. Bu durumda bir sınıf öğretmeninin sadece belge hazırlaması lazım ve bu da onun elini, kolunu, aklını bağlamaktan başka kanatlarını da kırıyor”, diye kaydetti.

Öğretmenler, “Bu yönetmelik öğretmenleri zayıf not yazmaktan kaçınmaya zorlayacak ve bu da prensiplere aykırı bir davranıştır. Üstelik dönem notu zayıf olan öğrencilerin danışma saatleri dışında belirli sayıda ek dersler alması gerekir ki, bu fiziksel olarak mümkün değildir” diye izah ettiler.

Sınıf öğretmenlerinin zayıf not alan öğrencilere yönelik Eylem Planı’ndan başka üstün yetenekli çocuklara ilişkin protokoller, beyannameler, mektuplar, görüş ve raporlar da yazması gerekir.

İngilizce Öğretmeni Ginka Nedeva, “Bu belgeleri hazırlamak için o kadar çok zaman ayırıyoruz ki, yeteneklerinin geliştirilmesi için yardımcı olmamızı hak eden çocuklara zamanımız yetmiyor” diye izah etti.

Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada yönetmelikte eksiklikler olduğu ve bu yüzden yeniden ele alınacağı bildirildi.

Toplu dilekçede, “Öğretmenlerin memura dönüştürülmesi gençleri bu meslekten uzaklaştırıyor ve öğretmenliği itici kılıyor” diye belirtiliyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 753


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign