Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Her ay 50 hasta, tedavi masraflarını ödememek için hastaneden kaçıyor

Her ay 50 hasta, tedavi masraflarını ödememek için hastaneden kaçıyor

31 Mayıs 2017

Her ay ülkede 50 hasta, tedavi ret formu imzalamadan hastaneden kaçıyor. Onların çoğu personele haber vermeden hastanelerden ayrılıyor, çünkü sağlık sigortasına sahip olmadıkları için tedavi masraflarını ödemek zorunda kalmaktan korkuyorlar. En çok hasta Sofya Sveti Anna Üniversitesi Hastanesinden kaçıyor.

Sofya Sveti Anna Üniversitesi Hastanesi Sosyal Faaliyetler Bölümü Başkanı İva Galeva, “Her yıl yaklaşık 100 kişi, tedavi ücretini veya geriye dönük olarak Ulusal Sağlık Kasasına (NZOK) sağlık sigorta primlerini ödememek için tedavisi bitmeden önce hastaneden ayrılıyor. Hastaneden kaçanların çoğu İhtiman ve Samokov bölgelerinden etnik azınlıklara mensup kişilerdir” diye bildirdi.

Hastanelerden daha çok birkaç saat önce doğum yapmış anneler ve patolojik ağrıları olan hamile kadınlar kaçıyor. Onlar, tedavi masrafları ödemek zorunda kalacakları korkusuyla kanaması olduğu halde hastaneden çıkıyor. Bulgaristan’da hastanelerde doğum yapmanın sağlık sigortası olanlara bile ücretsiz olduğunu anlayınca kadınların bazıları hastanelere geri dönüyor.

Hekimler, “Bulaşıcı hastalığı olanların hastaneden kaçmaması için Sofya Sveti Anna Üniversitesi Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümünde hasta odalarının pencereleri parmaklıklı, tek giriş kapısı ise kilitlidir. Buna rağmen yılda en az 5 hasta bu bölümden de kaçmayı başarıyor. Onların bazıları intravenöz infüzyon tedavisi gören hastalardır ki, ayağa kalkar kalkmaz kaçıyorlar” diye anlattılar.

Sofya Pirogov Hastanesinden verilen bilgiye göre hastanede geçen yıl sağlık sigortası olmayan yaklaşık 300 kişi tedavi gördü. Onların üçte biri tedavisi bitmeden önce hastaneden kaçtı.

Kısa bir süre önce Travmatoloji Bölümüne kabul edilip acil olarak ameliyat edilen 40 yaşında bir erkek, geriye dönük olarak sağlık sigorta primlerini ödemeleri için yakınlarını araması için iki kere hekimler tarafından uyarılınca dikişleri alınmadan hastaneden kaçtı.

Travmatoloji Kliniğinden yapılan açıklamada, “Yarası her an açılabilirdi. Onu polis aracılığıyla aramaya başladık, fakat gerçekte olmayan adres verdiği ortaya çıktı, onu bulamadık” diye belirtildi.

Acil olarak Anestesi ve Reanimasyon Bölümüne kabul edilen ve sonra Nöroloji Bölümüne alınan 50 yaşında başka bir hasta adamın ise çocukları geriye dönük olarak onun sağlık primlerini ödemeleri gerektiğini anlayınca babasını hastaneden çıkarmayı reddettikleri için aylarca Pirogov Hastanesinde kaldığı bildirildi. Daha sonra vefat eden adamın ailesi cenazesini de almayı reddedince cenaze töreninin hastane tarafından düzenlendiği açıklandı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1096


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign