Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Mayıs ayında iş ikliminde iyileşme var

Mayıs ayında iş ikliminde iyileşme var

01 Haziran 2017

Mayıs ayında iş ikliminde genel göstergesi Nisan ayına kıyasla 3,2 puan yükseldi. Bu artışa sanayi, inşaat, ticaret ve hizmetler gibi ekonominin tüm sektörlerinde yöneticilerin ruh halinin iyileşmesi de yardımcı oluyor.

Sanayide iş ortamı, başlıca endüstriyel girişimcilerin önümüzdeki 6 ayda işletmelerin durumuna dair iyimser beklentilerinden dolayı 1,3 puan iyileşiyor. Aynı zamanda girişimcilerin üretim aktivitesi biraz daha iyi olarak değerlendiriliyor, önümüzdeki üç ay için beklentileri ise daha çekimserdir.

İnşaatta iş ortamı 2,9 puan yükseldi. Bu artış inşaat alanındaki girişimcilerin işletmelerin durumuna dair beklentilerinin daha olumlu olmasından ileri gelmektedir. Onların mevcut inşaat aktivitesine dair görüşleri ve önümüzdeki üç aya ilişkin faaliyete dair beklentileri daha iyimserdir. Fakat son yapılan anket sonuçları, geç ödeme yapan müşterilerde artış olduğunu gösteriyor.

Perakende ticarette iş ortamı, perakende ticaret yapanların işletmelerin durumuna dair değerlendirmelerinin ve beklentilerinin daha olumlu olmasından dolayı Nisan ayına kıyasla 5,6 puan arttı. Aynı zamanda onların önümüzdeki üç ayda gerek iç pazar, gerekse dış pazarda satışların hacmi ve tedarikçilere verilen siparişlere dair tahminlerinde iyimserliğin arttığı kaydedildi.

Hizmetler sektöründe iş ortamı 4,7 puan arttı. Bu artış yöneticilerin işletmelerin durumuna dair değerlendirmelerinin ve beklentilerinin daha olumlu olmasından ileri gelmektedir. Onların mevcut ve beklenen hizmet talebine dair görüşleri de daha olumludur.

Rekabet ve belirsiz ekonomik ortam genel olarak tüm sektörlerde temel zorluklar olmaya devam ediyor. Fiyatlar konusunda gelince dört ana sektörlerde de yöneticiler, önümüzdeki aylarda değişiklik olmasını beklemiyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS