Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
STK’lar, aşırı milliyetçi Simeonov’un devlet görevlerinden alınmasını ısrar ediyor

STK’lar, aşırı milliyetçi Simeonov’un devlet görevlerinden alınmasını ısrar ediyor

01 Haziran 2017

Ülkede ırkçı ve aşırı milliyetçi tavırlarıyla bilinen Birleşik Vatanseverler Koalisyonu Eşbaşkanı Valeri Simeonov’un, Ekonomi ve Demografi Politikadan Sorumlu Başbakan Yardımcılığı ve Etnik ve Entegrasyon Konularında İşbirliği Ulusal Konseyi Başkanlığı görevlerinden alınması talebini içeren toplu dilekçe verildi. Dilekçeyi imzalayan 400 civarında vatandaş arasında üniversite hocaları, gazeteciler, insan hakları savunucuları bulunuyor.

Geçen hafta Roma-Lom Vakfı, hükümetin ırkçı ve aşırı milliyetçi Valeri Simeonov’un Etnik ve Entegrasyon Konularında İşbirliği Ulusal Konseyi Başkanlığı görevine getirilmesi kararından dolayı duyduğu öfkenin ve memnuniyetsizliğin işareti olarak konseyden ayrıldı.

Valeri Simeonov’un bu görevlerden alınmasının istenmesinin temel argümanı onun bu görevlere gelmeden önce ülkede etnik azınlıklara karşı sergilediği tavırlardır.

Bulgaristan Ulusal Radyosuna (BNR) konuşan Eşit Fırsatlar Girişimi Derneği’nden avukat Daniela Mihaylova, “Şu ana kadar dilekçeyi sunduğumuz kurumlar tarafından her hangi bir tepki verilmedi ve bu da şüphesiz bizi hayal kırıklığına uğrattı, ancak başaracağımıza dair inancımızı kaybetmedik” dedi.

Toplu dilekçe kampanyasının devam ettiğini belirten Mihaylova, imza toplanmasının kolaylaştırılması amacıyla internet üzerinden de yürütülmeye devam edileceğini kaydetti.

Mihaylova, “Roma-Lom Vakfı, Etnik ve Entegrasyon Konularında İşbirliği Ulusal Konseyinden ayrılan tek örgüt değil. Ciddi bir örgüt olan Sağlık Arabulucular Ulusal Ağı da konseyden ayrıldı. Ayrıca başka örgütler de bunu yapmayı düşünüyor” dedi.

Avukat, Etnik ve Entegrasyon Konularında İşbirliği Ulusal Konseyinin Ulusal Romanların Entegrasyonu Stratejisi’nin uygulanmasını düzenleyip izlemesi gerektiğini izah etti.

Mihaylova, “Bu strateji Meclis tarafından kabul edilen resmi bir belgedir ve onun uygulanmasına ilişkin Meclise yıllık raporlar sunulması gerekir” diye belirtti.

Mihaylova’nın ifadelerine göre böyle bir organa ihtiyaç duyulmaktadır, ancak şu anda konsey görevlerini gerektiği gibi yerine getirmemektedir.

Eşit Fırsatlar Girişimi Derneği, Valeri Simeonov’un etnik azınlıklar ve onların entegrasyonu konusunda görüşlerinde gelişme olmasını beklemiyor.

Mihaylova, “Bu sadece onun şahsi görüşü değil, temsil ettiği partinin de görüşüdür” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS