Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Ekonomik büyümenin teşvik edilmesine yönelik önlemler

Ekonomik büyümenin teşvik edilmesine yönelik önlemler

01 Haziran 2017

Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, iş dünyası ve işveren örgütlerinin temsilcileriyle görüşme yaptı. Görüşmede idari yükün azaltması, ekonomide insan kaynaklarının eksikliği, Bulgaristan'da iş yapma koşulları ve ekonomik büyümenin teşvik edilmesine yönelik somut önlemler ele alındı.

Görüşmede iş ortamının kolaylaştırılmasına yönelik önlemler alındığı açıklandı. 7 Haziran’da Bakanlar Kurulu’nun İşgücü Göçü ve İşgücü Hareketliliği Kanunu’nu Uygulama Yönetmeliği’ni onaylaması bekleniyor. Bu yönetmelik vize başvurusunda bulunan işverenlere 7 gün içinde vize verilmesini hızlandıracak.

Eğitim, mesleki yeterlilik belgesi ve diplomanın çevirisi gerekliliği kaldırılacak ve sadece pasaport ve işveren ile yapılan sözleşme gerekli olacak. Bununla birlikte işveren işçiye kalmak için ev sağlayacağını beyan edecek, fakat bununla ilgili doğrudan bir sorumluluk taşımayacaktır.

İşverenlerin ulusal ve yerel medyalarda yayınlanan iş ilanlarının kopyalarını göstermeleri gerekliliği de kaldırılıyor, iş pozisyonlarına başvurular Sofya’dan başka Varna ve Burgaz şehirlerinde kabul edilecek.

Görüşmede Ekonomi ve Demografi Politikadan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov ve Ekonomi Bakanı yardımcıları Aleksandır Manolev ve Lıçezar Borisov de hazır bulundular.

Mevsimlik istihdama yönelik iş vizesi süresinin 5 aya kadar uzatılması da ele alındı. Öyle ki, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve mevsim işçileri çekilmesi konusunda çabalar yoğunlaştırıldı.

Merkezi bütçe ve belediye bütçe vergilerinin Milli Gelirler Ajansının birimlerine POS terminalleri aracılığıyla yapılması kabul edildi.

Bakan Karanikolov, gerçek sonuçlar elde edilmesi için işveren örgütleri ve iş dünyası ile yapılan görüşmelerin her ay yapılması arzusunu dile getirdi. Bakan, 15 gün içinde Ekonomi Bakanlığının yapacağı düzenlemelere ilişkin mali yükler konusunda analizin hazır olacağını kaydetti.

İşveren örgütleri Bakanlığa önerilerde bulunma ve öncelikli konular belirleme sorumluluğunu üstlendi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS