Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’ın AB Dönem Başkanlığı hazırlıkları devam ediyor

Bulgaristan’ın AB Dönem Başkanlığı hazırlıkları devam ediyor

02 Haziran 2017

BTV’nin “Bu Sabah” programına konuk olan Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığından Sorumlu Bakan Lilyana Pavlova, “Bulgaristan’ın AB Dönem Başkanlığı hazırlıkları gecikme ve birkaç yönde ek kaynaklara ihtiyaç duyularak devam ediyor, fakat artık siyasi öncelikler netleşti” diye belirtti.

Her şeye rağmen başkanlığın 150 milyon leva olarak maliyet miktarını aşmayacağına dair ümidini ifade eden Bakan, “Bizim başkanlık için ayırdığımız bütçe başka devletlerin bütçesine kıyasla oldukça iyi, hatta mütevazi” diye kaydetti.

Çerçeve hesap planında üç temel nedenden dolayı değişiklikler yapılacak. Birinci neden, dönem başkanlığı için temel bina seçilen Milli Kültür Sarayının (NDK) sermayesinin daha birkaç milyon leva ile artırılmasının gerekli olması, çünkü ilk hesaplar NDK’nın onarımına ilişkin proje ihalesinden önce yapılan tahmini hesaplardı.

İkinci neden, ilk başta 240 iş pozisyonu açılacak bir Basın Merkezi kurulması ve uydu üzerinden televizyon yayıncılığı yapılacak altyapı oluşturulması asla düşünülmemesidir. Bundan başka güvenlik ve siber saldırılara karşı korunmaya ilişkin yeni bir proje ihalesi de gerçekleştirilecek.

Pavlova’nın ifadelerine göre bazı gecikmeler, başlanılan onarımların bir kısmının gerektirdiği ek çalışmalar göz önüne alınarak normal karşılanmalıdır.

Bakan, aynı zamanda başkanlık hazırlıklarının, yürütülecek politikalar ve başkanlık dönemi sırasında altı ay somut görevleri olacak kişilere yönelik diğer iki yönünde ciddi bir ilerleme olduğunu vurguladı.

Lilyana Pavlova, ekibinde daha önceki bakanlar Meglena Kuneva ve Denitsa Zlateva ile birlikte çalışmış kişilerin yer aldığını belirtti. Çeşitli kurumların belirlediği 1200 kişinin yürütecekleri somut görevlerine ilişkin eğitim görmeleri bekleniyor. Bulgaristan’ı Avrupa Parlamentosunda temsil edecek bir Bakan Yardımcısı atanacak. Başkan Yardımcılığı görevine atanacak başka bir kişi ise güvenlik alanında uzman biri olacak.

Pavlova, “31 Mayıs’ta Estonya ve Avusturya’nın temsilcilerini davet ettim ve üçlünün ilk dönem başkanlık hazırlıkları için nihai görüşmesini gerçekleştirdik. 1 Haziran’da önceliklerimiz ve net bir siyasi vizyonumuz belli oldu” diye vurguladı.

Bulgaristan’ın Balkanlar, Avrupa ve tüm dünya için zor bir zamanda AB Konseyi başkanlığını yürüteceğini kaydeden Bakan, “Bizler bir spor yarışmasına ev sahipliği yapar gibi AB Konseyine ev sahipliği yapmayacağız, bizler zor bir zamanlarda bu başkanlığı üstleniyoruz. Bizler, her hangi bir kararın alınmasını dayatan değil, denge kuran ülke olacağız” diye vurguladı.

Bakan’ın ifadelerine göre ülkemizin konularından biri Batı Balkan ülkeleri olacak. Pavlova, “Bulgaristan, doğal bir lider, bizler AB yanlısı bir ülkeyiz, AB’nin dış sınırlarını oluşturan bir ülke olarak bu ülkelere yardım etmek zorundayız, Avrupa dışındaki devletlerin onların üzerinde güçlü etkisi var” diye izah etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS