Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Goranov, Bulgaristan’ın ekonomik durumunu değerlendirdi

Bakan Goranov, Bulgaristan’ın ekonomik durumunu değerlendirdi

02 Haziran 2017

Maliye Bakanı Vladislav Goranov, Bloomberg TV Bulgaria’ya verdiği demeçte, “Seçimleri, kişisel gelirlerin artırılması, altyapının iyileştirilmesi ve genel olarak ülkenin modernize edilmesi sorumluluğunu üstlenmemiz sayesinde kazandık” diye kaydetti. Bakan’ın ifadelerine göre Bulgaristan’da ekonomik büyüme çok sayıda kalifiye sahibi işçilerin ülkeyi terk etmesi ve burada kalan işçilerin çoğunun yeterli kalifiyeye sahip olmaması sonucunda işgücü piyasasında zayıflık gösterdi. Goranov, “Ne yazık ki, eğitim sistemi ekonominin gereksinimlerini karşılamıyor ve onun reform edilmesi önceliktir” diye konuştu.

Ülkenin ekonomik durumunu değerlendiren Bakan, “Kamu ve özel tüketim harcamaları, büyümenin temel kaynağı olacak. Vergilerimiz ve üretim giderlerimiz düşük, ancak aynı zamanda olası bir ticari anlaşmazlıklarında savunulacağına dair güvensizlikten dolayı yatırımlar sınırlıdır” dedi. Bu yüzden hükümetin temel önceliğinin tüm işletmelerin eşit muamele görmesi garanti edilmesi için yargı reformu olduğunu kaydeden Maliye Bakanı, yılın ikinci çeyreğine ilişkin verilerin belli olmasıyla hükümetin bu yılki ekonomik büyüme tahminini yüzde 3,9’a yükseltebileceğini söyledi. Bu yıl bütçe açığının hedeflenen orandan daha düşük olmasını bekleyen Bakan, “Hiçbir mali risk yok. Hükümetin koalisyon ortaklarını bütçenin onların istediği oranda artırılamayacağına dair ikna etmeyi başardık” diye yorumda bulundu. Bakan’ın ifadelerine göre biriken bütçe rezervleri yeterli miktarda ve bu yıl ve muhtemelen önümüzdeki yıl dış finansman ihtiyacı olmayacaktır.

Valdislav Goranov, “Ortaklarımız olan Euro Bölgesi ülkeleri ile sürekli istişare halindeyiz” diye kaydederek, Bulgaristan’ın yakınsama göstergesi dışındaki formal kriterlere uyduğunu sözlerine ekledi. Bakan, “Maalesef, Euro Bölgesi’ne girdikleri sırada diğer ülkelerin sahip olduğu kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasılanın ortalama değerlerine göre yüzde 70’inin çok daha altındayız” diye anımsattı. Euro Bölgesi’nin genişlemesinin siyasi bir süreç de olduğu görüşünü dile getiren Bakan, “Avrupa’nın Asya, Rusya, Latin Amerika’dan kaynaklanan dünya çapındaki zorlukların üstesinden gelmesi için daha büyümesi ve birleşik olması gerekir. Entegrasyon sürecinin daha hızlı tempoda devam etmesi lazım” dedi.

Maliye Bakanı, ülkemizin Euro Bölgesi’ne girmek için ısrarla çabalayan az sayıdaki ülkelerden biri olduğunu ve formal kriterlerden başka bunu destekleyen siyasi argümanlar da olduğunu anımsattı. Goranov, “Euro Bölgesi’ne katılmaya ilişkin resmi bir dilekçe vermek riskli olabilir. Ortaklarımızı bu parasal birliğe katılmamız gerektiğine dair ikna etmemiz lazım” dedi ve bunun için belirli bir süre olmadığını belirtti. Bakan, “Katılmaya hazır olduğumuzu ve dilekçemizin reddedilmeyeceğini anladığımız zaman dilekçemizi vereceğiz” diye izah etti.

Soru üzerine Goranov, “Banka sektörünün ekonomi için herhangi bir risk taşıdığını düşünmüyorum. 2015 ve 2016 yıllarında yapılan bankaların stres testleri ve aktiflerinin kalitesinin değerlendirilmesi olumlu sonuçlar gösterdi. Bankaların daha aktif olmasını bekliyorum. Öyle ki, kredilerin artması ekonomik büyüme için ek bir potansiyel sağlasın” diye kaydetti. Geri dönmeyen kredilerin seviyesinin düştüğünü ve önümüzdeki 3 yıl içinde banka sisteminin onların AB’nde ortalama seviyesine kadar düşürme kapasitesine sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Belene Nükleer Elektrik Santrali inşaatına ilişkin proje konusunda Bakan, “Projenin, devlet garantisi olmaksızın, enerji alımı veya enerji fiyatlarının garanti edilmemesi halinde özel yatırımlar sayesinde tamamlanması için imkanlar arıyoruz. Peşin olarak projeye karşı ilgi gösterenler var” diye izah etti. Vladislav Goranov, projenin sürdürülebilir olması halinde özel yatırım olarak tamamlanacağını söyledi. Aksi takdirde Kozloduy Nükleer Enerji Santrali’nin kapasitesinin artırılması için diğer reaktörlerinin de kullanıma sokulması gibi başka imkanlar aranacağını belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS