Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu vergi muafiyet sınırı talebinde bulunacak

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu vergi muafiyet sınırı talebinde bulunacak

06 Haziran 2017

Bulgaristan Bağımsı Sendikalar Konfederasyonu KNSB, ülkemizdeki asgari ücret düzeyinde vergi muafiyet sınırı belirleme talebini tekrar gündeme getirdi.

Konfederasyon, hazırladığı teklifleri basın toplantısında tanıtırken bu önerilerin yönetimde olan GERB ve Birleşmiş Vatanseverlerin yönetim programında yer almasını umut ettiklerini dile getirdiler.

Bulgaristan Bağımsı Sendikalar Konfederasyonundan Lüben Tomev başlıca önerilerini tanıttı. Mali alanda KNSB mali işlemlere vergi getirilmesi (%1) ve “varlık” vergisini uygulama yöntemleri geliştirmeyi talep edecekler. Sendikalar, temettüler gelir vergisinin de %5’ten %10’a artmasını,
bunun yanı sıra çalışanların eğitim düzeylerini artırmak için vergi teşviklerinin bulunmasını isteyecekler.

Sendikalar Konfederasyonundan, bu tekliflerine cevap ise yönetim programının kendisi olacağını belirttiler.

KNSB’ye göre, Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmesi ile uyumlu olarak her yıl ülke geneli için asgari ücretini belirleme prosedürleri yapılması gerekmektedir.

Sendikalar daha, " ikramiye teşvikleri temel maaş standardını artı İş Yasası gereğince zorunlu ek vergilerini aşması” prensibine dayanan ve brüt maaşın hareketli kısmına getirilecek yüzde oranının (80:20) İş Yasası’nda yer almasında ısrar edecek.

Gelir alanında, asgari ek maaşlarına bir defalık yükseltme ve her yıl ülkedeki ortalama maaş oranına göre yapılacak güncelleme teklifleri de yapıldı. Bu yöndeki gerekçeler ise, Maaşları Düzenleme ve Belirleme Yönetmeliği’nin 2017 yılında yürürlüğe girmesi sonucunda gece çalışmaları için ek ödeme ücretinin (0,25 lev) ve işçinin işveren hizmetinde bulunduğu zaman ücretinin (0,10 lev) değişmemiş olmasıdır. O günden bu yana bu iki asgari ücret %28,3 oranında değersizleşmiştir ve KNSB’ye göre bu ücretler güncel sosyal standartları ile uyumlu değildir.

Sendikaların diğer teklifleri arasında ömür boyu öğrenme ile ilgili çeşitli maddi şemalarla istihdamı teşvik etme teklifleri de yer almakta. Buradaki öneriler eğitim ve öğretim sektör fonları, öğretimle ilgili vergi indirimleri vb. ile ilgilidir. Öğretmen /öğretim görevlilerinin/ öğrenim düzeyini artırma önerileri de bulunmaktadır.

Sosyal sigortalarla ilgili KNSB, 2016 yılında sosyal partnerler arasında yapılan anlaşmada yer alan emekli maaşlarını artışını hızlandırmak talep etmektedir, bu da her çalışma yılı için emeklilik yılının ağırlık oranını artarak 2024 yılında 1,5’e ulaşması anlamına gelmektedir. Bu ise 2018 yılında bu oranın 1,2’ye ulaşması ve 2024 yılına kadar her yıl artması demektir.

Öğretim alanında KNSB, 2018 yılı Bütçesi’nde pedagoji uzmanları maaşlarının %25 artması için ön görülmesi teklif etmiştir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS