Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Azerbaycan Cumhuriyeti ile Bulgaristan Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yıldönümü

Azerbaycan Cumhuriyeti ile Bulgaristan Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yıldönümü

06 Haziran 2017

5 Haziran 2017 Azerbaycan Cumhuriyeti ile Bulgaristan Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yıldönümü. Bulgaristan Cumhuriyeti, 18 Ekim 1991 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı ilan edildiğinde onun bağımsızlığını kabul eden ilk ülkeler arasındaydı. Bu kabul 14 Ocak 1992 tarihinde gerçekleşti. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler ise 5 Haziran 1992 tarihinde kuruldu. İki ülke arası olduğu gibi, dahil oldukları uluslararası örgütlerde Azerbaycan ve Bulgaristan arasındaki ilişkilerin gelişmesi yönünden bu 25 yıl çok önemli ve faydalıydı.

Bu süreçte gerçekleştirilen yoğun siyasi diyaloğun ve yüksek düzeydeki görüşmeler ikili ilişkilerin sağlam temellerini atmış oldu. İki ülke arasındaki işbirliği ve diyaloğun birçok alanda gelişmiş ve stratejik ortaklıklar düzeyine ulaşmıştır.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliev’in 4 Mayıs 2017 tarihinde Sofya’ya yapmış oldukları resmi ziyaretleri esnasında imzaladıkları stratejik işbirlikleri anlaşması, iki ülke arasındaki ortaklaşa çalışmalara ve ilişkilere yeni bir boyut ve dinamizm getirdi.

Enerji sektörü, Azerbaycan ile Bulgaristan ilişkilerinin temel taşlarından biridir.

Azerbaycan ve Bulgaristan’ın gerçekleştirilmesinde yer aldığı ve Hazar Denizi’nin Azerbaycan’a ait kısmından elde edilen hidrokarbonu Avrupa’ya taşımayı amaçlayan Güney Gaz Hattı Projesi, doğal gaz hatları ve kaynaklarının çeşitlendirilmesi açısından Avrupa Birliği enerji güvenliğini sağlanması açısından çok önemlidir. Bunun yanı sıra taşımacılık, turizm, tarım, iletişim araçları ve teknoloji gibi alanlarda iki ülkenin ekonomik ortaklığını geliştirme potansiyeli bulunmaktadır.

Öte yandan, kültürel temaslar ve şahsi iletişimler Azerbaycan ve Bulgaristan arasındaki işbirlikleri için büyük önem taşımaktadır. İki ülke arasındaki yakın ilişkilerinin en güzel örneği ise Geydar Aliev Vakfının desteği ile restore edilen ve ziyaretçilere açılan Trapezitsa Mimarî Müze merkezidir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS