Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Frank-Valter Shtaynmayer, Borisov’a: “Avrupa’nın size ve hükümetinize ihtiyacı var”

Frank-Valter Shtaynmayer, Borisov’a: “Avrupa’nın size ve hükümetinize ihtiyacı var”

07 Haziran 2017

Berlin’de gerçekleştirilen görüşmeler esnasında Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank-Valter Shtaynmayer, Başbakan Boyko Borisov’a şu sözleriyle hitap etti: “Avrupa’nın size ve hükümetinize ihtiyacı var, Balkanlar’ın size ihtiyacı var, Bulgaristan’ın size ihtiyacı var.” Cumhurbaşkanı Shtaynmayer, ülke yönetiminde yer aldığı bu üçüncü dönemden dolayı Borisov’u tebrik etti ve sorumluluğu büyük olan görevinde başarılar diledi. Görüşme esnasında iki devlet adamı, Bulgaristan ve Almanya ilişkilerinin gelişmeye ve derinleşmeye devam etmesi iki ülke için karşılıklı yarar sağlayacağı fikrinde birleştiler.

Başbakan Boyko Borisov, “Almanya ile düzeyli ve dostane ilişkilerimizi takdir ediyoruz” diye belirtti. Borisov’un açıkladıklarına göre, yoğun ikili siyaset diyaloğu, ortak çıkarlar üzerinde işbirliğini sağlamlaştırma iradesinin açık bir belirtisidir. Bulgaristan Başbakan’ı daha, ülkemizin Almanya deneyimlerinden ve Bulgaristan için önem taşıyan değerli desteklerinden yararlanmaya devam edeceklerini belirtti. Bu konuda ise AB Konseyi Bulgaristan başkanlığı sürecine hazırlık çalışmaları, sınırların korunması ve güvenliği, yatırım ve ikili eğitim örneklerini verdi.

Başbakan Borisov, AB ve NATO dahilindeki partnerliğinden dolayı Bulgaristan’ın Almanya’dan görmüş olduğu anlayış ve ortak desteklerinden dolayı teşekkür etti. Borisov özellikle, ülkemizin Avrupa sınırları bekleme odasına ve Schengen'e katılımı konularına değindi. Başabakan şunları da dile getirdi: “Geleneksel dostluğumuz ve Avrupa’nın ortaklaşa değerleri ortamındaki Bulgaristan ve Avrupa arasındaki iyi ilişkiler, ortak hedefimizi gerçekleştirmek için faydalı olacağına inanıyorum.

Başlıca amacımız ise vatandaşlarının beklentilerine yanıt verebilen ve önünde duran engelleri başarıyla aşabilen güçlü, istikrarlı, müreffeh ve birleşik Avrupa’dır.” Cumhurbaşkanı Shtaynmayer Bulgaristan Başbakanı’nı, Almanya’nın en ünlü mimari yapıtlarından olan, bahçesi ise en güzel parklar sınıflamasına dahil edilen Bellevue Sarayında kabul etti. Bu saray, çağdaş Alman sanatları müzesinin de ev sahibidir. 1994 yılından bu yana Bellevue, Federal Cumhurbaşkanı’nın ilk rezidansıdır.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1507


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes kafesi 2017-06-08 08:20:19
Borisov'un sırtını sıvazlayıp ara gaz vermiş Berlin'de. Bulgaristan'a önem veriyorsa görüşmeye kendi gelmeliydi. Yabancı devlet başkanlarından Bulgaristan' a gelen giden olmuyor nedense.
alim 2017-06-08 08:21:36
Eski volkswagen-opel arabaları satmak için Bulgaristana ihtiyaçları var.
fes 2017-06-08 13:41:49
Ufacık, ekonomisi zayıf, stratejik çekişme yeri olmayan devlete neden gelsinler? Hiç gerek yok. Amerikalılar askeri üstleri almışlar, Almanya pazarı ele geçirmiş; trene binen yolcu treni kaçıracağım diye endişelenmez her halde. Tarihe bakıldığında Bulgaristan veya üzerinde yaşayan insanlar batıyla ilişki kurarak hiç zengin olamamış, refah içerisinde yaşayamamışlardır; refah ve zenginlik İstanbul'a bağlandığında geliyor. Ne yazık ki 150 sene önce bölgeye milliyetçilik aşılandı ve korkunç bir ayrışma oldu. Ama 100 sene so..
feys 2017-06-09 12:13:26
Bir öncekilerini senin yazıların mı?
Ya ,ya evet İstanbul.
Bulgarların AB yaşama standartlarınin yolu Boazlarardan gecmektedir .
emir 2017-06-11 15:20:14
Boyko'nun Rusya, Almanya ve Türkiye gibi amerikan karşıtı devletlerin yanında yer alması bence Türkler açısından olumlu bir durum. Dünya değişiyor ve bu değişen dünyada yeni siyasi gruplaşmalar meydana gelmekte, lakin parti içinde amerika'nın adamı olan tsvetanov boyko'nun fişini çekebilir.
fes 2017-06-12 22:31:26
Boyko Almanya'nın yanında temkinli duruyor, ama Rusya'nın yanında durmuyor. Boyko amerika'nın isteklerine yan çizemez, öyle bir gücü yoktur. Alamanya çaktırmadan orta avrupa'yı tepe tepe kullanıyor, ama amerika bunu gördü ve sert bir uyarı yaptı.İşler kötü, sanki 1914 senesi yaşanıyor gibi bir görünüm var. Türkler açısından olumlu bir durum ben göremiyorum.
emir 2017-06-15 04:02:52
Büyük devletlerin çekişmesi ve özellikle AB ve ABD arasında bir sürtüşme her zaman lehimizedir. Şu uydurma Ukrayna krizi olmasa Merkel ve Putin çoktan dost olmuşlardı, onların karşısında da ABD ve AB'den ayrılan UK var. Özellikle TTIP'te yaşanacak bir aksaklık Almanya ve Rusya'yı daha da yakınlaştıacaktır, zaten almanlar pek hevesli değiller.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign