Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
AİHM, Ulusal Türk Birliği kurulmasına izin vermeyen Bulgaristan’ı haksız buldu

AİHM, Ulusal Türk Birliği kurulmasına izin vermeyen Bulgaristan’ı haksız buldu

09 Haziran 2017

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Bulgaristan'da Müslüman nüfusun haklarını savunan Ulusal Türk Birliği derneğinin kuruluşuna izin verilmemesi hakkındaki davada Bulgaristan'ı haksız buldu.

Fransa'nın Strazburg kentinde bulunan yüksek mahkeme, Bulgaristan vatandaşı Menderes Mehmet Kungün'ün kurucusu olduğu Ulusal Türk Birliği derneğinin Bulgar makamları tarafından resmen tanınmaması ile ilgili davayı karara bağladı.

Kararda, Ulusal Türk Birliği'nin Bulgaristan yönetimi tarafından yasal dernek olarak kayıt altına alınmasının reddinin, "demokratik bir toplumun kurallarıyla bağdaşmadığı" belirtildi.

Mahkeme, Bulgaristan yönetiminin aldığı bu kararla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) "toplantı ve dernek kurma özgürlüğünü düzenleyen 11. maddesini ihlal ettiği" sonucuna oy birliğiyle varıldığını duyurdu.

Bulgar mahkemelerinin Ulusal Türk Birliği'nin yasal statü kazanmasını reddederken öne sürdüğü gerekçelerde, derneğin veya üyelerinin, ülkenin birliği ve bütünlüğünü tehdit eden veya nefret ve şiddete çağıran söylemlerine rastlanmadığı da kaydedildi. Kararda, Bulgaristan yüksek mahkemesinin, Ulusal Türk Birliği'nin siyasi amaçlarla kurulduğu ve siyasi faaliyetlerde bulunmayı hedeflediği şeklindeki itirazlarının geçersiz ve AİHS'e aykırı olduğu belirtildi.

Mahkeme ayrıca Bulgaristan'ın başvuruculara 5 bin avro manevi ve 2 bin avro mahkeme masrafları olmak üzere tazminat ödemesine karar verdi.

Bulgaristan yönetimi, Kungün ve arkadaşlarının, 2006 yılında Ulusal Türk Birliği adıyla kurdukları derneğin yasal işlemlerini gerçekleştirmeyi, "Dernek adının Bulgaristan'da bir Türk varlığına işaret ettiğini ve ayrılıkçı hedefler taşıdığını" gerekçe göstererek reddetmişti.

Bulgaristan mahkemelerine yapılan itirazların sonuçsuz kalması üzerine Kungün ve arkadaşları, 2008'de AİHM'ye başvurmuştu.

Kaynak: AA

Ziyaretci sayısı: 1823


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


türk 2017-06-10 12:42:13
Menderes Kungün arkadaşımızı tebrik ederim.
Keşke o kain DpS örgütü Kungün kadar Türklere sahip çıksalardı.
fes 2017-06-10 23:19:09
Keşke meşke diyen arkadaş siyasal parti ile Derneği karıştırıyor. Türklere sahip çıkma diye sihirli bir kavram üretmiş, artık içine istediğini atabilirsin. Bir kere bu türklere sahip çıkma ne demektir, o açıklanmaya muhtaçtır.
fes kafesi 2017-06-13 10:55:11
fes, yine sokrates taktikleri kullanıp suçlamışsın, açıklaman bahanen yok. dps ne yapmış şimdiye kadar onu söyle. o anlamaz, bu karıştırır, şunda kafa yok gibi bahanelerle kendi hayal dünyanda yaşarsın ancak. neslinin son örneği olarak tarihe geçeceksin. AİHM den daha iyi biliyorsun demekki bu işleri. senden çoban olmaz.
fes 2017-06-13 18:44:43
İstese yapardı, madem yapmadı demek istemiyor... Kafayla değil de başka bir tarafıyla düşündüğünde dünya böyle görünüyor. İktidarda olmayan bir azınlık partisinden fantastik şeyler istiyor: yapılabilir mi, gücü var mı diye hiç bakmıyor. İşsizliği neden önlememiş, göçü neden durdurmamış, Balkan savaşında kaybedilen hakları neden geri almamış... İste isteye bildiğin kadar, nasıl olsa isteyen bir cigene, vermeyen iki cigene. Zurna ister, olur mu olmaz mı hiç bakmaz;derece diye bir şey yoktur, hepsini ister.
feys 2017-06-19 11:38:07
E fes,senin adam" istesem letyashta ciniya alırım size ne " dememiş miydi?
E citayi böyle yükseltince seniki ,beklentilerde ona göre bizimkilerin. Buranın fantastigi neresi.
fes 2017-06-21 22:05:48
Bir şeyi savunurken mantığa ( logikaya ) hiç ihtiyaç duymayıp öylesine konuşursan fantastik şeyleri savunur, olmayacak şeyleri oldurursun. Edepsizleşerek senin adam dediği Ahmet Doğan olmalı; yalnız onun dediği şeyle bizim yukarıda tartıştığımız konu arasında hangi mantıkla bir bağ kurdu bir kendisi bir de Allah bilir. Ahmet Doğan anlaşılan "şunu şunu neden satın aldın" sorusuna "İstersem uçan daire alırım, size ne" diye cevap vermiş. İmdi, işsizliğin azaltılması talebiyle bunun ne alakası var, anlat bakalım. Hadi!
feys 2017-06-22 13:09:12
Anlatik ama beliki anlayamamışsin.
Ah ne ileri zekalı kardeşim benim.
Şimdi bak davulla "zurnayla" bir defa ine anlativerem o vakit. Seninki zengin ya , o parayı tütün işlerken kazanmadı , tütün işleyenlerin oyuyla oldu bu işler. Yani 27 iyl aynı yolu birlikte yürüdük.
Ama birileri letyashta ciniya alabilme hayal edebiliyor, tütüncüler ah bir Alamanya ve ya
Hollanda'da "güzel" bir iş bulma ve ikinci el 10 senelik letyashta olmayan arabacik hayalinde.
Şimdi Zurnayla ikaz ediyorum arada uçurumu fark edebildim mi?.
fes 2017-06-22 22:38:59
Alamanya'daki zenginler parayı tütün işlerken mi kazanıyorlar. Komunist sistemde zengin yoktu; kapitalist sisteme geçildi, elini çabuk tutan bazıları zengin oldu. Ahmet Doğan ne kadar zengin bilemem, ama bulgar ticari kayıtlarında ne kadar zengin olduğu kesin bilinir. Yasa dışı bir zenginleşme söz konusuysa bulgar milliyetçileri onu çiği çiğ yerlerdi;demek her şey kitabına uygun yapılmış. Yeni sisteme geçilirken üç beş türkün de zenginleşmiş olması türkler açısından iyi bir şeydir. Olaya kişisel bakma rahatla.
feys 2017-06-23 12:24:04
Bizde bunu diyoruz. Adam kurnaz, tamam,
Tamam da kendini lider olarak tanımlamasını.

Benden şimdilik bu kadar, iyi bayramlar. Tatile gidiyorum.
fes 2017-06-23 17:27:09
Niye ki, tam da bundan dolayı lider sayılması lazım. İsviçre'de hesabı çıktı mı çıkmadı mı ona bak. Yasal olan meşrudur. Bir de yasalar iyi işliyor mu, hukuka dışarıdan müdahale var mı ona bakılır. Proletarya diktaturası taraftarı olmadığımıza göre kapitalist sistemi, artısıyla eksisiyle kabul ediyoruz. Lenin ne demişti: ekspropriatsia na ekspropriatorite. Bir daha bu olmasın, aman.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign