Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Kore, Filibe’ye yardım eli uzattı

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Kore, Filibe’ye yardım eli uzattı

09 Haziran 2017

İşadamları ve üniversite öğretim görevlilerinden oluşan Kore Cumhuriyeti heyeti, yüksek teknolojiler alanında işbirliği imkanlarını araştırmak üzere Filibe’deki Uluslararası Fuarı ziyaret etti. Konuklar, Bulgaristan’daki en büyük sanayi projelerinden biri olan Trakya Ekonomik Bölge parkına ve her alandan yeni ürünlerin tanıtıldığı Ulusal Sergi Merkezine büyük ilgi gösterdiler.

Kore heyeti, Balkanlar’daki en büyük teknoloji buluşması olarak bilinen Teknoloji Fuarına Kore Cumhuriyeti’nin ortak olma isteklerini dile getirdiler. Filibe Uluslararası Fuarın Genel Başkanı Dr. İvan Sokolov, “Birkaç yıldır sergilerimizin başlıca hedefi teknoloji yeniliklerini destekleme olduğundan Bulgaristan-Kore çalışma toplantısı programına Filibe’deki Uluslararası Fuar ziyareti de dahil edildi” diye açıkladı. Sokolov, Sonbahar Fuarı dahilinde StartUp Bölgesinin başarılı açılışını ve Fuarın en yüksek gelişmeleri sergilediğini dile getirdi. Dr. Sokolov şunları da ilave etti: “Filibe’ye duyulan bu ilginin başlıca sebebi Trakya Ekonomik Bölgenin büyük potansiyele sahip olmasından kaynaklanan dinamik gelişen sanayi merkezi olarak ün salması, şehirde birkaç üniversitenin bulunması ve bilim ile işletmeler arasında işbirliğinin kurulmasıdır.”

Görüşme esnasında Dr. İvan Sokolov şunlara da değindi: “Güney Kore ekonomisi dünyadaki en güçlü ekonomilerden bir tanesidir, bu gelişimin başlıca sebebi ise yeniliklere odaklı bir ekonomi oluşturmalarından kaynaklanmaktadır. Bu sebepten dolayı konuklarımız yüksek teknolojiler alanında işbirliği gerçekleştirmek istiyorlar.”
Görüşme bugün, “Sürdürülebilir gelişim için iyi yönetim uygulamaları” konulu Bulgaristan-Kore iş forumu açılışından bir gün sonra gerçekleştirildi. İlk defa forumda Sofya, Burgas ve Varna olmak üzere üç şehir yer alacak.

Çeşitli şirketlerin farklı fuarlara katılımlarını organize eden Kore’nin Ticareti Destekleme Ajansı (KOTRA) temsilcisi şunları paylaştı: “Bu etkinlik akademik, bölge ve ekonomi alanlarında iletişimin artmasını sağlama amaçlı organize edilmiştir. Şu anda Bulgaristan’a olan ilgi artmaktadır, bu sebepten dolayı de Filibe’deki Uluslararası Fuarda daha güçlü bir temsilimiz bulunmasını istiyoruz.”

Kore Cumhuriyeti’nin Bulgaristan Elçisi Sayın Shin Bunam, Uluslararası Teknik Fuar’a başka bir ülke partnerliği fikrini gerçekleştirmek üzere girişimlerde bulunmaya hazır olduğunu belirtti.

İkili iş forumunun organizatörleri Kore Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği, KOTRA, Bulgaristan ve Kore Ticari ve Sanayi Odası, Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi, Sofya, Burgas ve Varna belediyeleridir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS