Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Teklas Otomobil Parçaları Üretim Fabrikası Büyümeye Devam Ediyor

Teklas Otomobil Parçaları Üretim Fabrikası Büyümeye Devam Ediyor

09 Haziran 2017

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Kırcaali’de otomobil parçaları üretimini genişletmek üzere Teklas Bulgaristan Holdingine 20 milyon avro değerinde kredi verecek. Bu kredi, holdingin yılbaşından bu yana inşası devam eden şehirdeki dördüncü fabrikası için sağlanacaktır. Fabrikanın sahibi Teklas Kauçuk Türk şirketinin planına göre yeni fabrika bu yılsonunda faaliyete geçmesi öngörülüyor. Holding, Haziran sonuna kadar hazır olması beklenen Bilim ve Araştırma Merkezi de kurmaktadır. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından sağlanan kredinin küçük bir kısmı Holdingin Sırbistan’da sahip olduğu fabrikanın tamiratı için kullanılacağı bildirildi.

Teklas’ın Bulgaristan kolu son yıllarda büyük bir hızla büyümektedir: yıllık geliri 265 milyon levadır, çalışan sayısı ise 2000’dir. Holding iki ay içerisinde Krumovgrad ve Momçilgrad’da da üretim merkezleri açacak. Kısa bir zaman önce ise yeni bir müşteriye sahip olmuştur: Tesla.

Müşterisi Tesla

Teklas’ın yeni projesi, toplam 20 bin metre kare alana sahip olacak iki katlı fabrika inşasını kapsamaktadır. Genel Müdür Vekili Georgi Georgiev, “Bu fabrikanın kurulması ile tüm faaliyetlerimizi genişletmiş olacağız” diye açıkladı. Holding, otomobillerin yakıt, soğutma ve fren sistemleri için kauçuk, plastik ve metal parçalar üretmektedir.

Müşterileri arasında ise General Motors, Volkswagen, Volvo, BMW, Mercedes-Benz ve Renault bulunmaktadır, yılbaşından bu yana ise Holding, Tesla için çalışıp ABD’ye parçalar göndermekte. Georgiev, “Tesla için dört ürün çeşidi üretiyoruz ve bu ürünleri sadece bizler burada, Kırcaali’de üretiyoruz. Yeni siparişlerimiz de var” diye ilave etti.

Holding bir de iki ayrı binada yer alacak 1 200 metre karelik Bilim ve Araştırma Merkezi kuracak. Bu konuda Georgiev şunları paylaştı: “Bu binalardan birinde malzemeler test edilecek, diğerinde ise ürünler. ” EBRD’ye göre bu araştırma merkezinde Teklas teknoloji kapasitesini artıracaktır. Bankanın gönderdiği mesaja göre, R&D merkezinde Holding, know-how eğitim programları ve yöntemleri ile yerel mühendis ve teknisyen eğitecektir. Buna Georgiev, “Uzun zamandır çalışanlarımıza birkaç aşamalı eğitim sunuyoruz” diye yorum getirdi. Belirttiklerine göre, holding uzmanları müşterilerinin fabrikalarını ziyaret edip Türkiye’deki şubelerinde eğitim görmekteler. Bunun yanı sıra Holding, birkaç üniversite ile anlaşma imzalamıştır.
EBRD’den, “Gerçekleştirilecek yatırım ile Kırcaali’deki Teklas, Avrupa Birliği ve diğer ülkelere doğrudan satışlar yapan gelişmiş üretim ve dağıtım merkezi haline gelecek” bilgisi verilmiştir.


EBRD’nin Holdinge sağlamış olduğu bu kredi ise ilk değildir. Banka 2012 yılında, Kırcaali’deki daha önce büyüme ve üretim genişlemesini sağlayan 6 milyon avro değerinde bir kredi daha vermişti.

Yeni Şehirlerde Faaliyet

Türk Teklas 1971 yılında kurulmuştur ve şu anda Türkiye, Bulgaristan, Çin, Meksika ve Sırbistan olmak üzere toplam beş ülkede dokuz fabrikası bulunmaktadır. Holdingin en büyük şubesi Kırcaali’de bulunmaktadır ve Georgiev’in belirttiklerine göre burada 2000 işçi çalışmaktadır..

Georgiev, “Birçok siparişimiz var. Kısa bir zaman önce BMW 120 milyon avro değerinde bir siparişte bulundu” diye açıkladı. Bundan dolayı da holding Kırcaali dışında genişleme olanakları da aramaktadır. Geçen yılsonunda Holding, Krumovgar’daki eski askeri kışla arazilerinden birini satın aldı. Burada yapılacak olan 2000 metre karelik bir hal eylül ayında faaliyete geçecek. Georgiev şunları da ilave etti: “Ayriyeten Momçilgrad’da da 1200 metre karelik bina kiraladık. Burası teçhizetlendirilip yaklaşık bir ay sonra faaliyete geçecek.”

Bu genişleme ile ilgili Holding, 200 yeni işçi alma hazırlıklarındadır, bunlardan 100-120’si Kırcaali’de, diğerleri ise Krumovgrad ve Momçilgrad’da çalışacaktır. Georgiev, “Programımız hedefleri 2020 yılında 2 500 çalışanımız olmasıdır” diye ilave etti.

Belirttiklerine göre, Holdindin vermiş olduğu ortalama maaş 1000 levadır, bunun yanı sıra ikramiyeler de vermektedir. Bununla ise Holding, bir defa işçi yetmezliği nedeniyle ertelemiş olduğu projesini bu defa gerçekleştirmeyi hedefliyor.

2016 yılında Holdingin gelirleri üçte bir artmıştır ve 265.2 milyon leva, karı ise 54.2 milyon leva olmuştur (%8 artış).

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS