400 yıl sonra kuşakların buluşmasıSalı, 13 Haziran 2017

400 yıl sonra kuşakların buluşması21 Mayıs 2017 tarihinde Salih Özertürk rehberliğinde Kırcaali ili Tosçalı (Tosya) köyünden bir grup soydaş atalarının bulunduğu Kastamonu'nun Tosya kasabasını ziyaret ettiler.

Ziyaret ile ilgili aslen Tosçallı olan Salih Özertürk Kırcaali Haber gazetesine şunları söyledi: " Bundan 400 yıl önce atalarımız Kastamonu'nun Tosya kasabadan Bulgaristan'a göç etmişler ve aynı isimle Kırcaali bölgesinde Tosya Bala (Yukarı) ve Tosya Ziir (Aşaği) adıyla iki şirin köy kurmuşlar. Tosya'yı ziyaret etmek çok heyecan vericiydi, her sokağında bizlerden birini bulmak ümidiyle dolaştık. Başta Belediye Başkanı Kazım Şahin ve Tosyalıların bizi kendilerinden biri gibi görmeleri ve sıcak karşılamaları ömrümüzün sonuna kadar unutamayacak anılar yaşattı. Özellikle Belediye Başkanının gösterdiği yakın ilgiden dolayı minnettarız, kendisinden Allah razı olsun."

Salih Özertürk, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin'i Eğridere ilçesinin Tosçalı (Tosya) köyünde Ağustos ayında düzenlenen köy şenliğine davet ettiklerini bildirdi.


DİĞER HABERLER