İki milyon gurbetçi bekleniyor, hazırlıklar tamamÇarşamba, 14 Haziran 2017

İki milyon gurbetçi bekleniyor, hazırlıklar tamamAvrupa'nın çeşitli ülkelerinde çalışan ve yaz tatillerini geçirmek üzere Anavatanlarına binlerce kilometre yolu aşarak gelen gurbetçiler için Avrupa'ya açılan tüm sınır kapılarında hazırlıkların tamamlandığı belirtildi.

Avrupa'ya açılan kara sınır kapılarımızı kullanarak Türkiye'ye giriş yapması beklenen yaklaşık 2 milyon gurbetçi için her türlü alt yapının tamamlandığını belirten Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yaman Ocak gurbetçi vatandaşların bekleme çilesi yaşamaması için geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan ve bu yılda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile işlevsel hale getirilen "ön beyan uygulaması"nı kullanmalarını istedi.

Avrupa'daki gurbetçilerin eyaletlere göre izne çıkarılması ve okulların tatil olması nedeniyle her yıl olduğu gibi bu yılda önemli ölçüde yoğunluğun yaşanacağını tahmin ettiklerini belirten Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yaman Ocak; gurbetçilerin ön beyan uygulaması sayesinde Türkiye gümrüğüne gelmeden önce internet üzerinden cep telefonu, bilgisayar veya tabletle araç sahibinin (ad, soyad, pasaport/kimlik no., doğum tarihi, adres, kişi ve taşıt ülkesi, sigorta poliçe no., plaka no., şase no., marka, model, cins) bilgilerini https://uygulama.gtb.gov.tr/tasit1onbeyan adresinden titizlikle girerek kendi kayıt işlemlerini kendileri yapmalarının zaman kazandıracağını belirtti.

Ön beyan uygulaması için iki peronun açık tutulduğunu gümrük sahasına giren aracın eğer ön beyan uygulamasını yaptıysa özel perondan kısa sürede geçişinin sağlanacağını belirten Yaman Ocak "Kapıkule yolcu salonu başta olmak üzere bütün gümrük kapılarımızda gurbetçi sezonuna hazır durumdayız. Geçen yıl 400 bin araç ve 1 milyon 800 bin yolcu kapasitesi ile sezonu kapatmıştık. Bu yıl bu sayının üzerine çıkacağımızı düşünüyoruz. Ramazan bayramının geçen yıla göre 10 gün erkene gelmesi sezonun erken açılmasına ve gelişlerin erken başlamasına neden olacak. Bakanlığımız Gümrükler Genel Müdürlüğü'nce geçen yıl hizmete sunulan ön beyan uygulaması ile vatandaşlarımızın sınır kapılarında hızlı geçişine imkan sağlanmıştır.Ön beyan uygulaması için vatandaşlarımız yola çıkmadan önce web sayfamızdan ön beyan linkinden araç ve diğer kişisel bilgileri girerek kapımıza geldiklerinde kapımızda ayrılmış bulunan ön beyan peronlarından hızlı bir şekilde geçiş sağlanacaktır" dedi.

Gurbetçilerin yoldayken internet üzerinden gümrük kapılarımızdaki yoğunluğu da anlık kameralar aracılığı ile görebileceklerini belirten Yaman Ocak "web sayfamızdan alternatif kapılarımız anlık olarak görüntülenebiliyor. Yoğun olmayan kapılarımızın tercih edilmesi gurbetçilerimizin lehine olacaktır.12 peronda gümrük hizmeti sunulmaktadır. Vatandaşlarımızın yurt dışından tanzim edecekleri evraklar yanında bulundurmaları durumunda hızla geçişleri sağlanacaktır" dedi.


DİĞER HABERLER