Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Nisan 2021
HABERLER » Dünya
İzmir BAL-GÖǒün İkinci Geleneksel İftar Yemeği

İzmir BAL-GÖǒün İkinci Geleneksel İftar Yemeği

16 Haziran 2017

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği, 9 Haziran 2017 tarihinde Gaziemir Sarnıç’ta bulunan Mümin GENÇOĞLU Sosyal Tesislerinde geniş katılımlı bir iftar yemeği düzenledi. Katılımcı sayısının 1500 kişiye ulaştığı iftar yemeği, daha önce olduğu gibi Balkan Göçmenleri arasındaki birliğin, kardeşliğin, dostluğun, kültürel ve sosyal işbirliğinin bir göstergesi oldu.

İftara İzmir Valiliğini temsilen İzmir Vali Yardımcısı Ahmet Ali BARIŞ; CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal AKSÜNGER; Gaziemir Kaymakamı Yaşar DÖNMEZ; Gürcistan Fahri Konsolosu Makvala KHAREBAVA; İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Abdurahim NURSOY ve Mustafa ÖZTÜRK, Cem KOÇ, Bengü SAYKÖSE, Aydın TÜLÜ; Bornova Belediyesi Meclis Üyesi Hamdi KANLIOĞLU; İzmir MHP İl Teşkilatı temsilcileri; İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Seyide ULUDAĞ ve İzmir Barosu Denetleme Kurulu Üyesi Av. Eray MUTLU; Balkan Türkleri Konfederasyonu Başkan Vekili, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyon Başkanı ve Bursa BAL-GÖÇ Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN; İzmir Ege Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Süleyman PEHLİVANOĞLU; İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap SAVAŞAN; Menderes Belediye Başkan Yardımcısı Halil TAŞKIRAN; Makedonya Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Vedat KANAT, Bosna Sancak Derneği Başkanı Abdullah GÜL ve Yönetimi; Buca Rumeli Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı İzzet ATAN; Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Birol ÖZKARDEŞLER, Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği Başkan Yardımcısı Cavid ALİEV; KIBATEK’i temsilen Fadıl ÜNAL, Manisa Balkanlar Kültür ve Dayanışma Derneğini temsilen Altan HAFIZİSMAİLOĞLU, Makedonya Stratejik Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Günay CANKURTARAN, Kırım Türkleri Derneği Başkanı Nuran ÇAĞATAY; İzmir Kuzey Kafkas Derneği Başkanı Vehbi KUŞ, Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası İzmir 4 Nolu Şube Yöneticileri, İzmir Türk Ocağını temsilen Mehmet YAZICI, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı temsilcisi, Ege Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mehmet ERSAN, Prof. Dr. Yusuf AYÖNÜ ve Prof. Dr. Hasan MERT ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Levent KAYAPINAR ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Unal ŞENEL, Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Beycan HOCAOĞLU ile camiamızın seçkin işadamları, esnafları ve üyeleri katıldı.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe KAYAPINAR, konuşmasına iftara katılma nezaketi gösteren Sayın Vali Yardımcısı, Kaymakam, Federasyon Başkanı, Siyasi parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, üniversite öğretim üyeleri, İl ve Belediye meclis üyeleri ile tüm BAL-GÖÇ camiasını selamlayarak başladı ve aşağıdaki konuşmayı gerçekleştirdi.

KAYAPINAR:“Ramazan ayı bereketin, yardımlaşmanın, birlik ve beraberliğin ayıdır. Ramazanı dualarla, huzur içinde, yardımlaşma ve dayanışma ruhunun hâkim olduğu bir ay olarak geçirmenizi dilerim. Bu akşam oluşan bu birlik ve beraberlik ortamından yararlanarak İzmir Bal-Göç üyelerimiz için birkaç duyuruya konuşmamda yer vermek istiyorum. 1985 yılında kurulan İzmir Balkan Göçmenleri Derneği, bu yıl, kuruluşunun 32. Yılını kutlamaktadır. Derneğimiz, bu zaman zarfı içinde İzmir’de yaşayan Balkan camiası için önemli katkıları olmuştur. Derneğimizin faaliyetlerinin genişlemesi, gelişmesi ve yaygınlaşması bakımından Sosyal Tesis projemiz vardır. Derneğimiz, İzmir’de bulunan en büyük ve faal derneklerden birisidir. Çok sayıda üyesi olan Derneğimizin Yeni Yönetim Kurulu olarak daha önceki dönemde Fahriye ERSOY başkanlığında projelendirilmiş Sarnıç’taki Sosyal Tesisimizin yapımını tamamlamak niyetindeyiz. Bu süreçte önemli katkıları olan Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Yakup SERBEST başta olmak üzere katkı koyan ve yardımcı olan bütün işadamlarımıza ve üyelerimize teşekkür ediyoruz. Bunun için önceki dönemden bize intikal eden “Bir tuğla da sen koy sloganımızı” hatırlatıyor ve Değerli üye ve dostlarımızdan Sosyal tesis projemiz gerçekleştirmek için destek istiyoruz.

Değerli Bal-Göç’lüler, Balkan Göçmenleri ve Mültecileri Dernekleri Federasyonu ve Bursa Bal-Göç Genel Başkanı Yüksel ÖZKAN’ın girişimleriyle ve öncülüğünde İzmir dâhil Türkiye’de pek çok şehirde Balkan Çalıştayları yapıldı. Bu çalıştaylarda İzmir Bal-Göç de aktif olarak yer aldı. Aralarında üyelerimizden bazılarının da olduğu Balkanlardan gelerek Türkiye’de yaşayan ve henüz vatandaşlık almamış Türklerin vatandaşlık, tezkere, diploma denklik, sağlık sigortası gibi sorunları görüşüldü. Geçen hafta 4 Haziran 2017’de Bursa Bal-Göç’ün düzenlemiş olduğu iftar yemeğinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu bu konularla ilgili güzel haberler verdi. Balkanlardan gelmiş ve şu anda Türkiye’de yaşayan ancak henüz vatandaşlık almamış kişilerin birinci derecedeki akrabaları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise istisnaî vatandaşlık hakkından yararlanabileceklerdir. Bu haktan yararlanma özelliklerine sahip kişiler, 1 Ağustos 2017 tarihine kadar evraklarını tamamlayıp başvurularını İl Nüfus Müdürlüklerine yapmak zorundadırlar. İl Nüfus Müdürlüklerine teslim edilen başvuru formların kopyası ve kişilerin iletişim bilgileri, İzmir ve çevresinden istisnaî vatandaşlık için başvuran kişilerin dosyalarının toplandığı merkez olarak belirlenmiş olan İzmir Bal-Göç’e teslim etmelidirler. İstisnai vatandaşlık hakkından yararlanamayan ancak Türkiye’de ikamet etmek isteyenler, gerekli şartları taşımaları durumunda uzun süreli tezkere için 15.08.2017 tarihine kadar mutlaka İl Göç Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sürecinde yaşanan sıkıntılar için İzmir Bal-Göç’e başvurulmalıdır. İletişim bilgilerimiz websayfamızda (www.balgocizmir.org.tr) mevcuttur. Değerli konuklarımız, İzmir Bal-Göç adına sizlere huzur içinde bereket ve yardımlaşmanın hâkim olduğu, dualarınızın kabul olduğu bir Ramazan ayı dilerim. Allah birliğimizi beraberliğimizi eksik etmesin. Birlik ve beraberliğimizi Balkan Dağları gibi güçlü kılsın. Allah Oruçlarınızı kabul etsin, afiyet olsun.” diyerek konuşmasını tamamladı.

İftar yemeğinde Bursa BAL-GÖÇ ve BGF Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN yaptığı konuşmada iftara katılanları selamladı ve Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını temenni etti. ÖZKAN konuşmasının devamında, “Bu iftar sofrasında bir araya gelmemize vesile olan İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Ayşe KAYAPINAR’, yönetimine ve katkı koyan herkese teşekkür ederim “dedi. İzmir Bal-Göç’ün BGF çatısı altındaki en önemli ve güçlü derneklerden biri olduğunu, etkinliklerini takdir ettiklerini vurguladı. Yeni yönetimin derneği daha da ileriye götüreceğine olan inancını dile getirdi Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN yaptığı konuşmada istisnai vatandaşlık, sürekli ikamet izni, sağlık sigortası ve diploma denklik gibi konulardaki son gelişmeleri ayrıntılı açıklayarak üyeleri bilgilendirdi.

Şimdi olduğu gibi gelecekte de İzmir BAL-GÖǒün sofrasının kardeşlik, dostluk ve barış sofrası olmaya devam etmesi dilekleriyle konuşmasını tamamladı.

Bundan sonra Sayın Vali Yardımcısı Ali Ahmet BARIŞ da, iftar yemeğine katılanlara hayırlı Ramazanlar diledi.

İzmir BAL-GÖǒün iftar yemeğindeki Balkan Dağı gibi güçlü bu birlik ve beraberliği sağlayan herkese teşekkür ediyoruz. 1500 kişilik bu organizasyon, İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin gelecekte daha büyük işler yapabileceğinin kanıtıdır. Emeği geçen Abdurahim NURSOY, Hüseyin PAŞAOĞLU, Yakup SERBEST ve Sabri ATASOY başta olmak üzere tüm Yönetim Kurulu üyelerine, Bal-Göç’ün bir önceki Genel Başkanı Fahriye ERSOY’a, İzmir BAL-GÖÇ Şube Başkanlarına, iftar yemeğimizin program sunuculuğunu yapan İhsan ŞENTÜRK’e, Kuran-ı Kerim tilaveti ve ezanı okuyan din adamlarımıza, fotoğrafları çeken Aşkın MESUT’a ve tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz. Davetimize icabet eden herkese minnettarız. Bu organizasyonun gerçekleşmesi için sağladıkları maddi destekle katkı veren camiamızın iş kadınlarından, iş adamlarından, esnaflarından ve hayırseverlerinden Allah razı olsun. Allah onların kazançlarını daim ve bol etsin.

İZMİR BAL-GÖÇ

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS