Ardino’da Ramazan Davulcuları Her Sabah Müminleri Sahura UyandırıyorPazartesi, 19 Haziran 2017

Ardino’da Ramazan Davulcuları Her Sabah Müminleri Sahura Uyandırıyor Ramazan ayının en güzel geleneklerinden biri gün doğmadan davulcuların müminleri sahura kaldırmalarıdır. Bilindiği üzere Ramazanda müminler gün doğumundan gün batımına kadar yemek yemeden, su içmeden oruç tutarlar. Ardino İlçesine bağlı tüm köylerde ise Ramazan davulcusu geleneği devam etmekte. Ardino şehrinde ise bu yıl iki tane Ramazan davulcusu bulunmaktadır. 67 yaşındaki Ardinolu Ramadan Ali 6 yıldır davulu ile insanları sahura kaldırmakta. Ramadan Aga, "Bu mesleğin inceliklerini Kitnitsalı rahmetli amcam Aptirahim'den öğrendim. Çok kolay bir uğraş değildir, çünkü bir ay boyunca gece saat 2.00'lerde kalkıp saat 3.30'a kadar şehri ev ev dolaşman gerekiyor" diye paylaştı. Ramadan Aga, Ramazan davulculuğunu para için değil, geleneğin devam etmesi için yaptığını belirtti.

Ramazan davulu geleneği bölgede asırlardır süregelmekte. Sabah erken saatlerde Ramazan davulcusu ev ev dolaşıp ev sahipleri kalkıp ışıkları yakmadan kapı önünden ayrılmaz. Bu ise bir ay, yani Ramazan boyunca her gün sabahın erken saatlerinde yapılmaktadır. Ramazan ayının sön günü ise davulcu öğle vakti ahaliyi selamlamak ve bayramlarını tebrik etmek için yine ev ev dolaşır. Müminler ise, davulcunun onları her sahur uyandırdığı için kendisine hediyeler sunarlar.

Ramazan bağışlama, özür dileme ve yardımlaşma ayıdır, iyilik ve paylaşma zamanıdır. Geleneğe göre müminler yoksul, hasta, yetim ve öksüzlere, dul kadınlara din farkı gözetmeksizin zekât verirler.

Bir ay boyunca süren oruç ise Ramazan Bayramı, halk arasındaki adıyla Şeker Bayramı ile sona erer. Ramazan Bayramına üç gün kala ise Kadir Gecesidir. Bu gecede "gökyüzü açıldığına" inanılır, tüm müminler ise dilek ve dualarda bulunur. Ramazan Bayramı 625 yılında kutlanılmaya başlanmıştır.


DİĞER HABERLER