Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
2017 Yılı Yabancı Yatırımlar: Az, fakat istikrarla artan

2017 Yılı Yabancı Yatırımlar: Az, fakat istikrarla artan

20 Haziran 2017

Bir ay öncesinde eksi değerde olmasına rağmen, Nisan ayına kadarki net yatırımlar 126 milyon avro değerindedir.

Bulgaristan Halk Bankasının verilerine göre, ülkede 2017’nin ilk dört ayındaki doğrudan yabancı sermayeli yatırımlar geçen yılın aynı zaman zarfına kıyasla 270 milyon avro daha azdır. Ancak ana şirkete ödenen borç kapatma ücretinden sonra mart ayında eksi değerde olan rakam Nisan ayında yine de artı olabilmiştir. 2016 yılında yılın ilk dört ayında yerel ekonomiye yabancı sermaye ile gelen 395.6 milyon avro iken, bu yılın aynı zaman zarfında 125.7 milyon avrodur, bu ise yıllık bazda %68 düşüş anlamına gelmektedir.

Mart ayında 220 milyon avro değerinde bir gerileme olmasaydı geçen yılki rakamlara yaklaşmış olacaktı. Şirket sahibine ödenen bu borç istatistiğe göre ekside olabilir, ancak bu para karşılığında üretime geçecek ve ekonomide kalıcı olarak bulunacak yeni bir fabrika kurulmuş olabilir. Öte yandan geleneksel olarak rakamları yükseliştedir. Dış sermaye gelirine bir de o süreçteki siyasi belirsizlik de etki etmiş olabilir. Ancak bu etken de Mayıs ayında artık çalışamaz hale gelecektir.

Kazanç ülkemizde kalıyor

Bütçe dağılımları verileri, yatırımların toplam rakamı olumlu gölgelere tekrar geri dönmesi uluslararası şirketlerin alt şirketlere tekrar yatırımlar yapma şeklinde olduğunu gösteriyor. Bu ise, yabancı yatırımcıların temettü olarak çekmek yerine ülkemizde bıraktıkları Bulgaristan şubelerinin net finansal sonuçlarının bir parçasıdır.

Yerel işletmelerin gelişimine ilgilerinin bir göstergesi olmasına rağmen, çoğalması çok zor olan hisseli sermaye yatırımlarından sorumluluğu daha az sayılmaktadır. İşte bu yatırımlar da yılın ilk dört ayında eksi oranlardadır - eksi 109.8 milyon avro, aynı zaman zarfında 2016’da ise bu yatırımların toplam değeri 177.8 milyon avroydu. Ancak bu küçülme ilk üç ay için geçerli olup Nisan ayında küçük değerlerde olmasına rağmen artı rakamdır - Nisan ayında hisseli sermaye yatırımları toplam 0.9 milyon avrodur.

Borçlanma araçlarına yapılan yatırımlar bir önceki yıla kıyasla artmıştır - 2017 yılının ilk dört ayında bu yatırımlar 33.3 milyon avrodur, oysa geçen yıl aynı zaman zarfında 26.4 milyon avro değerindeydi. Bu kategoride, harç veya üretimi geliştirmek için yabancı ana şirketlerin ülkemizdeki alt şirketlerine verdikleri sermaye yer almaktadır.

Sevilen Hollanda

Yılın ilk dört ayının Bulgaristan ekonomisine en çok yatırımlarda bulunan ülke Hollanda’dır. Hollanda vergi yasalarında imkanlar sağlayan bir ülkedir ve burada üçüncü ülke ana şirketlerinin Bulgaristan’da çalışmalar gerçekleştiren birçok alt şirketi bulunmakta. Ocak- Nisan 2017 tarihleri arasında net olarak buradan 143.5 milyon avro yatırım sermayesi gelmiştir. Paraların büyük bir kısmı borçlanma araçları olarak gelen bu yatırımları gerçekleştiren ikinci ülke ise 102.2 milyon avro ile İsviçre’dir.

Bulgaristan alt şirketlerinin ana şirketlere borçlarını ödeyen diğer cephede ise Avusturya, Almanya ve Belçika bulunmaktadır. Bu işlem daha mart ayında görüldü ve büyük ihtimalle bakır üretimi ile uğraşan Pirdop’daki Aurubis Fabrikasının bir borç ödemesidir.

Hisseli sermayenin çekilmesi veya ülkemizde elde edilen 103 milyon avroluk kazancın tekrar ülkemizde yatırım yapılmamasından kaynaklanan azalma Macaristan yatırımlarında da gözlemlenmektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS