Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Bir Ömre Bedel Kadir Geceniz Kutlu, Ömürleriniz Mutlu Olsun

Bir Ömre Bedel Kadir Geceniz Kutlu, Ömürleriniz Mutlu Olsun

21 Haziran 2017

Muhterem Müslümanlar, Kıymetli Kardeşlerim!

Bütün güzellikleri ihtiva eden , bünyesinde barındıran Ramazan ayının son günlerini geçiriyoruz…

Merhum Şair Necip Fazıl Ramazan ayının son günlerinde haleti ruhaniyesi ile şöyle terennüm eder
“ Ya şehri Ramazan,
Geldin de gidiyorsun, öyle mi?

Seni tutmayanlar, sana tutunamayanlar düşünsünşer sonunu” .
Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) Ramazan ayının son on gününde itikafa girer ve Kadir gecesini son on günde, tekli gecelerde ARAYIN buyururlar, her zamankinden daha çok ibadet ve taat ederlerdi. Kur’an-ı Kerimde Kadir Gecesinin fazilet ve üstünlüğünü beyan eden ve ismini geceden alan “Kadir Süresi” vardır. Peygamber Efendimiz 39 yaşından sonra Mekke’nin bunaltıcı havasından, şirk ve zulümden uzaklaşır Hira Mağrasına “ Tefekkür ve ibadet maksatlı” yönelir, İnsanlığın cehalet içerikli yanlış algı ve alışkanlıklarına üzülür, Hidayetleri için Dualar ederlerdi…
Bütün Peygamberle ilahi vahiy getiren Cibril-i Emin (Cebrail), Musa Alleyhisselama Tevrat’ı, İsa Alleyhisselama İncil’i, Davud Alleyhisselama Zebur’u, Kadir gecesinde Hz. Muhammed’e Kur’anın ilk ayetlerini inzal etti (getirdi).

“Oku, ya Muhammed, O’nun şahsında oku ey müslüman Yaratan Rabbinin adıyla Oku” buyurdu Cenab-ı Hak ilk gönderdiği ayetlerde…Halbuki o toplum “ Cahiliye toplumu” diye nitelendiriliyordu. Kızçocuklarını diri diri gömenler, puta tapanlar ve onlardan medet umanlar, fakirlere zulmeden, hamisi olmadığı için de iftira edenler, emanate ihanet edenler …vardı.

Zulmün Karanlığı, Kur’anın Nuru ile aydınlatılacaktı, bu münasebetle Yüce Allah, Peygamberinin şahsında bütün kullarına hitaben Oku buyurdu.. Oku buyuruyor!!!

Müslüman okudukça “yaratılışın gayesini,hak ve sorumluluklarını, dünya ve ahiret saadetini, ve bir çok mevzuyu sebebi hikmetleri ile birlikte öğrenecektir.
Kıymetli Mü’minler!
Kadir Gecesini bin aydan hayırlı kılan en önemli özellik, Kur’an-ı Kerimin o gecede nazil olmaya (inmeye) başlamasıdır.

Kadir Gecesinin anlamı kaderdir, Müslümanların kaderinin değiştiği ve değişeceği bir gecedir. Zira bu gece bin aydan daha hayırlıdır. Bin ay ise bir insanın ömrüne bedeldir. Kuranı Kerim Nuh Alleyhisselamın 950 sene tebliğide (Tevhide davette) bulunduğunu, Allah’ın emir ve yasaklarını anlattığını ifade ediyor. Biz bugün en fazla 100-120 senelik ömür sürüyoruz, orta yaş ise 60 senedir. Dolayısıyla 950 sene yaşayan bir Peygamberin, taat ve ibadeti, kulluk ve teslimiyetine ve fedakarca Tevhid’e “ Gece gündüz demeden tebliğ ettim” buyuran Nuh (a.s.)’ın derecesine nasıl ulaşacağız, O’nun gittiği Cennete gideceğiz??

Bu babda Sahabe-i Güzin Efendilerimiz bir soruyu, Sevgili Pygamberimiz’e sorarlar. Cevaben Rahmet Elçisi “Yüce Allah Ümmeti Muhammede lütfüyle muamelede bulundu ve bin aydan hayırlı, yani 80 yıllık bir geceyi Kadir gecesini ihsan etti ” buyurlar.

Kuranı Kerim’in nazil olmaya ( inmeye) başladığı Kadir gecesini Kuran Kerim okuyarak, nafile namaz kılarak, Allah’ı Zikrederek (Anarak – Tesbih, Tahmid, Tekbir), muhasebemizi yaparak, Dua ederek, toplu iftar yemekleri ikram ederek, Temel islami bilgilerimizi müteala ederek…gecemizi ihya edelim.

Peygamberimiz “ Kim Allah’a inanarak ve mükafatını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihya ederse geçmiş günahları bağışlanır” buyurur.

Aişe Annemiz de peygamberimizin (s.a.s) “ Allah’ım sen Af edicisin, Affı seversin, beni de Af eyle” şeklinde dua ettiklerini buyururlar.

Kıymetli Müminler!

Kadir Gecesinde tabir caiz ise Ümmet gözden geçiriliyor.İlk İman edenler: Hz. Ebu Bekir Sıddik oldu, Hz. Ali ilmin kapısı, Annemiz Hatice Allah’ın özel selamına mazhar oldu... bizler de peygamberimize “ümmet” oluşumuzu gözden geçirelim, O’na layık Ümmet olalım. Dünyada rüyalarımızda gören, ahrette kendisine komşu olanlardan olalım.

Peygamber Efendimize Peygamberliğin verilmesi hasebiyle de, Efendimize Sellatü Selamlar edelim, Kadir Gecesi Kader Gecesi olduğu için de, “Allah’ım senin çizdiğin kader doğrultusunda rızanı istiyorum” duasını okuyalım. Efendimizin bu doğurultudaki dualarından biri bu yöndedir. “Ey kaderi tayin eden Alllah’ım, bizim kaderimizi de rızan doğrultusunda şekillendir, kötülüklerden, şerden muhafaza eyle” diyerek dua edelim. Bu duygu ve düşüncelerle bütün kardeşlerimizin Kadir Gecesini Tebrik ederim. Rabbim hastalara şifalar, dertli olanlara devalar, borçlu olanlara edalar, bekar olanlara hayırlı evlilikler, evli olanlara hayırlı geçimler nasip eylesin”.

Yeryüzünde karanlığın ve zulmün, haksızlık ve savaşların sona ermesini niyaz ederim. Geceniz hayırlı, ömrünüz saadetli olsun.
Müşterek Dualarla

Beyhan MEHMED
Kırcaali Müftüsü

Not: 21.06. 17 Çarşamba Akşamı Kadir Gecesidir.
Kırcaali Merkez Camiinde Kadir Gecesi Programı ile birlikte bir de 22:40’ta Sakal-ı Şerif ziyareti yapılacaktır. Bütün Halkımız Davetlidir.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS