Bulgaristan’ın Karadeniz Bölgesinde Büyük Personel Eksikliği YaşanıyorÇarşamba, 21 Haziran 2017

Bulgaristan’ın Karadeniz Bölgesinde Büyük Personel Eksikliği YaşanıyorKaradeniz bölgesindeki personel eksikliği ciddi bir şekilde hissedilmeye başladı, otel sahipleri resepsiyon görevlisi, garson, barmen, aşçı, tercüman, animatör gibi her pozisyona işçi arıyor. Varna Turizm Odası'ndan Prof. Stoyan Marinov'a göre bunun başlıca sebepleri düşük ücretler ve kısa süreli istihdam. Stoyan Marinov, düşük nitelikli pozisyonlar için ücretlerin 500-600 Leva civarında, yabancı dil gereken resepsiyon görevlileri için 600-700 Leva, yönetici pozisyonları için ise 1500-2000 Leva arasında olduğunu ama yine de personel bulmakta büyük zorluk yaşandığını ve işverenlerin neredeyse her önüne geleni işe aldıklarını ifade etti.

Turizm Sektörü Analiz ve Değerlendirme Enstitüsü'nden Rumen Draganov'a göre işverenlerin eğitimli personel için daha fazla ödemeleri gerektiğini kabul etmelerinin zorunlu olduğunu ifade ediyor. Draganov, diğer ülkelerde hem daha yüksek ücretlerin hem de çalışma mevzuatında en ince ayrıntıların dahi düzenlenmiş olması Bulgaristan'dan işçi çekmek için daha cazip koşullar yarattığını açıklıyor.

İş adamları sezon başlamadan önce 6000 ile 8000 arasında yabancı işçiye ihtiyaç duyacaklarını açıklamıştı. İşadamlarının bu yüksek talebine ve sezonluk işçilerin alınmasında getirilen kolaylıklara rağmen, Çalışma Bakanlığı'nın 9 Haziran 2017 tarihli resmi verilerine göre üçüncü ülkelerden sadece 922 sezonluk işçi kayıt olmuştur. Bu işçilerden 871'i Ukrayna'dan, 49'u Moldova'dan ve ikisi Makedonya'dandır.


DİĞER HABERLER