Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Dünya
Türkiye’ye Getirilen Yabancı Plakalı Kara Taşıtlara İlişkin Bilgi Notu

Türkiye’ye Getirilen Yabancı Plakalı Kara Taşıtlara İlişkin Bilgi Notu

24 Haziran 2017

Yabancı plakalı aracınızı Türkiye’ye getirmek için taşıtın kayıtlı olduğu ülkede olağan ikametinizin olmasının yanı sıra son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçirmelisiniz.

· Son 1 yıl içinde Türkiye’de 180 günden fazla kalmışsanız aracınızı Türkiye’ye getiremezsiniz.

· Aracın ikamet ettiğiniz yerde adınıza kayıt ve tescil edilmiş olması gerekir.

· Emekli veya çalışan olmanız fark etmeksizin aracınızı Türkiye’de iki yıl (730 gün) kullanabilirsiniz.

· Başkasına ait aracı vekâleten de getirebilirsiniz.

· Vekaleten getirilen aracın sahibinin de son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçirmesi gerekir.

· Türkiye’ye girişte ehliyetiniz, aracın yurtdışı mülkiyet belgesi ile Türkiye’de geçerli yeşil sigorta kartını yanınızda bulundurunuz.

· Sigortanız Türkiye’de geçerli değil ya da yoksa gümrükte sigorta yaptırabilirsiniz.

· Aracınızı sizden başka yurtdışında yerleşik (son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçirmiş) eşiniz, anne, baba ve çocuklarınız kullanabilir.

· Akrabalarınız da dahil üçüncü kişiler aracınızı, sizin içinde olmanız şartıyla ve sadece acil durumlarda kullanabilir.

· Aracınızı bırakıp yurtdışına örneğin uçakla çıkmak istediğinizde aracı kimsenin kullanmayacağına dair bulunduğunuz yere en yakın gümrük idaresine taahhütname vermeniz gerekir.

· Siz yurtdışındayken aracı hiç kimse kullanamaz.

· Yurtdışı yerleşiklik şartı olan 185 günlük ikamet süresi araçla her girişte kontrol edilir.

İki yıllık yurtta kalma süresi dolmadan çıkış yaptıysanız arta kalan süreyi kullanabilmek için yurtdışı yerleşiklik şartını ( yurtdışında 185 gün ikamet süresini) sağlamanız gerekir. Sağlamıyorsanız aracınızın girişine izin verilmez. Ancak, geçici ithal izin sürelerinin tamamını kullanmadan taşıtıyla Türkiye dışına çıkan yurtdışından emekliler için izin süresi içinde olmak koşuluyla, izinden kalan sürelerini kullanmak üzere taşıtıyla yeniden gelmeleri halinde 185 gün yurt dışında bulunma koşulu aranmaz.

· İki yıllık sürenizin tamamını kullandıktan sonra 185 gün süreyle araç getiremezsiniz. Farklı bir araçla gelseniz dahi aracın Türkiye’ye girişine müsaade edilmez. Ancak, Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde yerleşik kişilerin taşıtlarına yılda bir kez olmak üzere bir ay süre verilir.

· Aracın yurtdışına süre bitiminden üç ay sonra çıkarılması, hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması, satılması, kiraya verilmesi, taahhütname verilmeden yurtdışına araçsız çıkış yapılması vb. rejim hükümlerinin ihlali halinde Gümrük Kanunu’nun 238 inci maddesine göre işlem yapılır. Aracın gümrük vergilerinin dörtte biri oranında para cezası tahsil edilir ve araç yurtdışı edilir.

· Yabancı plakalı taşıtlarla ilgili detaylı ve güncel bilgilere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ait http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/yolcu-beraberi-tasitlar web adresinden ve yolcu rehberinden ulaşılabilirsiniz.

Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması

Yabancı plakalı özel araçlarıyla ülkemizin gümrük kapılarından giriş yapacak vatandaşlarımızın gümrük kayıt işlemlerini daha hızlı ve kolay yapılabilmesi amacıyla uygulamaya giren “Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması”na ilişkin ayrıntılı bilgilerin yer aldığı internet bağlantısı aşağıda sunulmaktadır.

https://www.gtb.gov.tr/duyurular/ozel-tasitlar-on-beyan-uygulamasi
http://trakya.gtb.gov.tr/haberler/ozel-tasitlar-icin-on-beyan-uygulamasi-basladi

http://www.mfa.gov.tr/araclarla-ilgili-hususlar.tr.mfa

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS