Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Vali Çanev, firmalarla meslek liseleri arasında arabuluculuk yapıyor

Vali Çanev, firmalarla meslek liseleri arasında arabuluculuk yapıyor

27 Haziran 2017

Kırcaali Valisi Nikola Çanev, eğitim ve işgücü piyasası arası mesafenin kısaltılması ve bölgede sürekli olarak yaşanan personel yetersizliğinin giderilmesi amacıyla Kırcaali’de iş dünyası ile meslek liseleri arasında arabulucu olmayı üstlendi. Çanev’in girişimiyle Vasil Levski Meslek Lisesi ve Kaptan Petko Voyvoda Elektronik- Elektrik Teknolojisi Lisesi müdürleri Nina Terekieva ve Tanya Türkecieva ile Pnevmatika Serta Şirketi yönetimi arasında bir görüşme yapıldı. Görüşmede iki tarafın da yararına olacak uzun bir ortaklığa yönelik yeni bir mekanizma ele alındı.

Pnevmatika Serta Şirketi, ilde makine üretimi yapan önde gelen şirketlerden biridir ve üretimini genişletebilmesi için ek olarak personel alımı yapmak zorundadır. Şirketin finans yöneticisi Krasimir Paskalev, “Bizim yanımızda çalışmak isteyen veya en azından gerçek bir çalışma ortamında bilgi ve beceri edinmek isteyen öğrencilerin eğitimi için tesis, uzmanlar ve burs desteği sağlamaya hazırız” dedi. Buna yönelik ilk adım olarak öğrenciler öğretim planına göre zorunlu olan yaz döneminde staj yapacaklar. Vasil Levski Meslek Lisesinde Sayısal Yönetim Sistemli Makine ve Sistemler Bölümü’nde okuyan öğrenciler, Pnevmatika Serta Şirketine ait yeni nesil cihazlarla donatılan tesislerde eğitilebilecekler.

Paskalev, “Amacımız teori ile pratik arasında bağlantı kurarak Avrupa’da olduğu gibi meslek liseleri, iş dünyası ve yüksek eğitim arasında işe yarayan bir ortaklık modeli oluşturmak, öğrencileri ve ebeveynleri motive etmek ve eğitim kalitesini artırmak. Yeni yetişenlere yönelik ortak bilgilendirme kampanyalarına iştirak etmeye hazırız” diye izah etti.

Kırcaali Valisi, “Geniş çaplı ikili eğitim uygulaması yapılmaya başlandı, Kırcaali’de ise bu henüz yeni birşey. İkili eğitimin bölge ekonomisini destekleyici uygulanabilir bir formül olduğu kanaatindeyim. Personel yetersizliği sorununa kaotik olarak parça parça değil de iyi bir planlama ve arz ile talep arasında uyum sağlanarak geleceğe yönelik çözüm bulma zamanıdır” diye vurguladı.

Görüşmede hazır bulunan Kırcaali Bölge Eğitim Müdürü Grozdan Kolev, firmaların meslek liselerine el uzatmasını son derece önemli bir adım olarak değerlendirdi. Kolev, “Temas kuruldu, ilgili taraflar olumlu yaklaşım göstermekte, bir sonraki adım motivasyon oluşturulmasıdır, buna yönelik en kestirme yol ise olumlu örnek olunmasıdır” diye yorum yaptı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS