Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
HÖH, başörtülü kadınlara yapılan saldırıyı kınadı

HÖH, başörtülü kadınlara yapılan saldırıyı kınadı

28 Haziran 2017

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, bugün Meclis kürsüsünden partisi adına dün Sofya’da Başmüftü Yardımcısı Birali Birali’nin eşi ve kızlarına yapılan saldırı ile ilgili bir deklarasyon okudu. Karadayı, “Dün yapılan saldırıya ilişkin sorunu ortaya koyuyoruz ve Meclisteki en büyük siyasi partinin sorumluluğunu üstlenerek, suçluların cezalandırılması için gerekeni yapması çağrısında bulunuyoruz” diye kaydetti.

Dün başkentte büyük bir marketin otoparkında Başmüftü Yardımcısı Birali Birali’nin eşi ve iki kızına saldırıldı. Olayla ilgili olarak “Darik” radyoya konuşan Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik’in ifadelerine göre ilk önce İslam karşıtı sözler sarf ederek, iki kız ve bir genç erkek Birali’nin eşine saldırdılar. Daha sonra kadın ve kızları fiziksel saldırıya uğradılar. Faik, “Annesinin yardımına koşan iki kız daha fazla zarar görmüşlerdir. Saldırıcıların dazlaklar olduğu söylentileri var. Bizim için bunun hiçbir önemi yoktur. Mesele şu ki, bu nefrete dayalı bir eylemdir, saldırı ise Sofya’nın olduğu gibi kozmopolit bir şehirde gerçekleştirilmiştir” dedi.

Karadayı, “Dün sıradaki İslamofobik eylemi gerçekleştirildi. Sadece başörtülü oldukları için savunmasız kadınlara yüzsüzce ve ahlaksızca saldırıldı. Bunun için normal olan herkes şokta. Bizler bu eylemi şiddetle kınıyoruz” dedi. Karadayı, “Nefret duyguları aşılamak endişe verici bir durumdur. Farklı olan kişilerin reddedilmesi endişe verici bir durum oluşturur” ifadelerini kullandı. HÖH Başkanı, “Uyarılarımıza kulak verilmiyor, ama bizler hoşgörü çağrısından vazgeçmeyeceğiz. Ülkede var olan tüm etnik grupların barış içinde yaşamasından daha önemli bir şey yoktur. Bunun sağlanması tüm siyasetçilerin ve ülkenin vatandaşlarının boyun borcu ve sorumluluğudur, fakat her şeyden önce iktidarındır. Bir yandan etnik barışı garanti ettiğin halde öte yandan nefret diline hoşgörü gösteremezsin” diye altını çizdi.

Karadayı, “2011 yılında cami önünde namaz kılarken Müslümanlara saldıranlar, sınırda kadınları yere itenler, bugün ülkede etnik barışın garantörü olduğunu beyan eden iktidarın bir parçasıdır” diye anımsattı. Karadayı’nın ifadelerine göre aşırı milliyetçilerin ve sahte vatanseverlerin iktidarda yer alması ülkede demokrasiyi ve iç barışı tehdit etmektedir. Deklarasyonda, “Bizi AB değerlerinden uzaklaştıran ve demokrasiyi bozan şeyden kurtulalım. HÖH, ayrım ve nefrete dayalı her bir eylemi şiddetle kınıyor. Hepimiz davranış modeli üzerinde çalışalım” deniliyor.

Karadayı, “Taşınması yasaklanan kıyafet unsurları kanunda tanımlanmasına rağmen toplumsal bilinç İslam’da geleneksel başörtüsünü ve onun dışında da kullanılan başörtüsünü ayırt edemiyor ve onu kanunla yasaklanmış olarak kabul ediyor” dedi ve başörtüsü takmanın sorun olmasının normal olmadığını söyledi. Bu sebepten dolayı HÖH partisinin buna ilişkin kanun tasarısı sunacağını belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS