Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Yabancı yatırımcılar, savcılığın toplum tarafından denetlenmesini ısrar ediyorlar

Yabancı yatırımcılar, savcılığın toplum tarafından denetlenmesini ısrar ediyorlar

29 Haziran 2017

Bulgaristan’da yabancılara ait firmaları temsil eden 8 ticaret odası, hareketlerinin sorumluluğunu taşıyacak bağımsız mahkeme ve savcılık olmasını garanti edecek gerçek ve derin bir yargı reformu yapılmasını ısrar etmekteler. Ticaret odalarının görüş beyan ettikleri açıklamada yargı reformunun tamamlanmadığı ve gerçekleştirilmesi için yeterli derecede güçlü bir siyasi iradenin olmadığı belirtiliyor. Savcılığın mahkemelerin yürüttüğü davalara müdahale etmemesi, siyasi güçlerin hakimlerin üzerinde etkisi olması imkanına son verilmesi için Yüksek Yargı Kurulu yargı heyetinde siyasi kotanın azaltılması ısrar ediliyor. Savcılık reformu sorunu ortaya koyuluyor.

Kanada –Bulgaristan İş Ağı’nı temsil eden Alex Nestor,”Yargı reformu yapılmazsa, ekonomik gelişme olamaz. Son yıllarda doğrudan yabancı yatırımlar aynı düzeyde olmaya devam ediyor. Bunun nedeni hukukun üstünlüğü ve yolsuzluk seviyeleridir. Bulgaristan ekonomisinin en büyük sektörlerinden biri haline gelen bilişim (IT) sektörünü örnek vereceğim. Bu mümkün oldu, çünkü bilişim sektöründe özel izin belgeleri alınması istenmiyor. Bu sektörde faaliyet yürütenlerin devletle işi yok. Her şey bundan kaynaklanıyor. Zor olan izin belgeleri alınması yolsuzluk için ön koşul yaratmaktadır” diye yorum yaptı.

Birleşik Krallık-Bulgaristan İşadamları Derneğini temsil eden Omurtag Petkov, Yüksek Temyiz Mahkemesi Başkanı Lozan Panov’un ısrar ettiği savcılığın mahkemelere bağımlılığının kaldırılması dahi, iş dünyasının derin bir yargı reformu yapılması fikrini desteklediğini söyledi. İş dünyası savcılık makamları üzerinde taklidi değil, gerçek toplumsal kontrolün olmasını ısrar etmektedir.

Bulgaristan Amerikan Ticaret Odasının temsilcisi Venislav Yotov, “Bulgaristan’a yatırım yapmak isteyen bir Amerikalı tıbbi donanım üreticisi ile dört görüşmemiz oldu, ama o nihayette Litvanya’ya yatırım yapmayı tercih etti. Yabancı bir yatırımcının buraya yatırım yapması için ikna edilmesinde sadece düşük vergiler, ucuz ve kalifiye işgücü söz konusu değildir” diye izah etti.

Yatırımcılar, “Savcılık, eskiden olduğu gibi gerçekte kontrolsüz bırakıldı. Savcılığın bağımsızlığını kayıtsız şartsız destekliyoruz, ancak şunun altını çizmek isteriz ki, yargı güçlerinin birbirinden ayrılması kontrol ve dengeye ilişkin etkin mekanizmalardan oluşan bir sisteme dayanmalıdır. Bulgaristan savcılığının toplum tarafından yeterince denetlenmemesinden dolayı derin endişe içerisindeyiz. Bu yüzden de savcılığın hareketlerinin başka şahısların olası rastgele kararlarına bağlı olduğu düşünülüyor” diyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS