Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Borisov: Vatandaş haklarının korunması Brexit müzakerelerinde öncelik olmalıdır

Borisov: Vatandaş haklarının korunması Brexit müzakerelerinde öncelik olmalıdır

30 Haziran 2017

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, AB (Avrupa Birliği) Komisyonunun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ile gerçekleştirdiği görüşmede şunları kaydetti: “Bulgaristan, 2018 yılının başında AB Konseyi Dönem Başkanlığının sorumluluklarını üstlenmeye ve Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda’nın AB’den ayrılması için oluşturulan müzakere ekibini desteklemeye hazırdır. Müzakerelerin şeffaflığının garantörü olarak Size güveniyoruz” diye kaydetti.

Başbakan Borisov, Bulgaristan’ın vatandaşların haklarına ilişkin konuların birinci öncelik olarak belirlenmesini desteklediğinin altını çizdi. Başbakan’ın ifadelerine göre bu amaca yönelik olarak ileride yapılacak Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda’nın AB’den ayrılmasına ilişkin anlaşmada ülkede uzun süreli ve kalıcı ikamet eden AB vatandaşları için hukuki güvenlik sağlayacak ayrımcı olmayan ve etkin bir şekilde uygulanabilir bir mekanizmaya bel bağlanması gerekir. Borisov, Birleşik Krallık ’ta Bulgaristan vatandaşı olan çok sayıda üniversiteli bulunmasından özellikle endişelendiğinin altını çizdi.

Başbakan, “Bulgaristan için Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda’nın AB’den ayrılmasına yönelik müzakerelerde AB üyesi devletlerin toplumları arasındaki birlik ilkesi çok önemlidir ve bu yüzden tüm AB üyesi ülkelerin ve vatandaşlarının çıkarlarını adil ve dengeli bir şekilde garanti edecek bir anlaşmaya varılması kilit önem taşıyacaktır” diye kaydetti. Borisov, Brexit’ten sonra da AB ve Birleşik Krallık arasında güvenlik ve terörizmle mücadele alanlarında ortaklığın devam edeceğine dair ümidini dile getirdi.

Borisov ve Barnier, üstlenilen tüm taahhütlerin yerine getirilmesi ilkesi temelinde Birleşik Krallık’ın AB’ne karşı mali yükümlülüklerini yerine getirmesinin düzenlemesinin son derece önemli olduğu konusunda ortak görüş beyan ettiler. Bu yaklaşıma bağlı kalınması AB bütçesi üzerindeki olumsuz etkilerin minimize edilmesini sağlayacaktır ve bu durumda AB üyesi ülkelerin AB bütçesine yaptığı katkı miktarlarında değişikliğe yol açmaması gerekir.

Başbakan Borisov, Barnier’in Birleşik Krallık hükümeti ile müzakerelere başlanmasına yönelik etkin hazırlık konusunda kişisel katkısı olduğunu vurgulayarak, ekibinin AB vatandaşları açısından en iyi olan sonuçlar elde edeceğine dair kanaatini ifade etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS