Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Türkiye’ye canlı kuzu ihracatı hakkındaki müzakereler devam ediyor

Türkiye’ye canlı kuzu ihracatı hakkındaki müzakereler devam ediyor

04 Temmuz 2017

Bulgaristan, yakında tekrar Türkiye’ye canlı kuzu ve dana ihracatına başlayabilir.

Standart gazetesine demeç veren Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Rumen Porojanov,”Bulgaristan’ın Türkiye’de canlı hayvan pazarlarını geri kazanmasına yönelik adımlar atmaktayız” diye açıkladı.

Bu iyi haber Başbakan Boyko Borisov’un Türkiye ziyaretinden kısa bir süre sonra geldi. 13 Haziran’da Türk mevkidaşı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Borisov’un ziyaretinin hedeflerinden biri iki ülke arasındaki komşuluk ilişkilerinin güçlendirilmesiydi.

Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığı İhracata Destek ve Tahıl Pazarı Şube Müdürlüğünde uzman olarak çalışan Dr. Petır Kirovski, “Artık ihracattan sorumlu olan Türk gümrükleri ve resmi makamlara yazılı soru gönderdik” diye kaydetti. On gün önce gönderilen mektupta Türkiye’ye koyun ve kuzu ihraç edilmesi için tam olarak ne tür belgelerin gerekli olduğu ve ne tür kısıtlamalar olduğu soruluyor. Dr. Kirovski, “Cevap alınca hayvan üreticilerinin haberdar edileceği ve görüşmeler yapılacağı bir sonraki aşamaya geçilecek. En kısa sürede bunun gerçekleşmesini umuyoruz” dedi.

Uzmanlar, “Türkiye, ürün ihraç edecek şirketlerin denetlenmesini talep edebilir” diye izah etti.

Bulgar şirketlerinin Romanya’dan Türkiye’ye ihraç ettikleri kuzuları Bulgaristan’da yetiştirilmiş kuzular olarak tanıtmasıyla ihlallerde bulunması sonucunda Türkiye 2011 yılında kuzu ihracatına veto hakkını kullandı.

Yıllar içinde tekrar kuzu ihracatına başlanmasına yönelik çabalar sarf edildi. Hatta 2012 yılında Başbakan Borisov’un Türkiye’ye yaptığı ziyaretinden sonra Bulgar makamları tarafından sıkı kontrol uygulanmasıyla ihracatın kısmen gerçekleşmesinden bahsedilmişti.

2015 yılında Tarım Bakanı Desilava Taneva, tekrar Türkiye’ye kuzu ihracatı yapılacağını açıklamıştı. O zamanki Tarım Bakan Yardımcısı Tsvetan Dimitrov ve Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Bulgaristan ve Türkiye arasında tarım alanında işbirliği sözleşmesi bile imzalamışlardı. Fakat canlı hayvan ihracatına başlanılmadı. Uzmanlar şimdi en yüksek düzeyde ziyaretten ve iyi komşuluk ilişkilerinin canlandırılmasından sonra bu konuda başarılı olma şansımız olduğunu düşünüyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS