Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Devletin dış borcu yaklaşık 2 milyar leva azaldı

Devletin dış borcu yaklaşık 2 milyar leva azaldı

10 Temmuz 2017

Meclis Başkan Yardımcısı Tsveta Karayançeva, “Maliye Bakanlığı, devletin dış borç miktarını yaklaşık 2 milyar leva azalttı. 7 Temmuz’da borcun 990 375 milyon avroluk miktarı ödendi ve böylece gayrisafi yurtiçi hasıla değerinin (GSYH) yüzde 25’i seviyesine düştü.
Kıyaslamak gerekirse, 2016 yılının sonunda Bulgaristan’ın dış borcu GSYH değerinin yüzde 29,1’i seviyesindeydi.

Karayançeva, “Böylece devlet faiz ödemek için yılda 80 milyon levaya yakın bir miktar tasarruf ediyor. Yabancı sermaye piyasasında yeni tahvil ihracı gerçekleştirme ihtiyacı da ortadan kaldırılıyor. Bu Korneliya Ninova ve Rumen Geçev’in bizleri ikna etmeye çalıştıkları gibi finansal kıyamet yaşamayacağımıza dair yeni bir ispatıdır. Tam aksine mali rezerv rekor boyuta ulaştı, banka sisteminin stres testi sonuçları olumlu, hükümetin sürdürdüğü istikrarlı sağ politika ve vergi toplama performansının artması sonucunda ise 2008 yılından beri ilk defa 1,472 milyar leva bütçe fazlası kaydedildi” diye ileri sürdü.

2017 yılının ilk beş ayında bütçe yine 1,65 milyar leva fazla verdi. Şimdi tasarruf edilen bu kaynaklar, 2002 yılında Simeon Sakskoburgotski hükümeti tarafından ihraç edilen Brady tahvillerinin ödenmesi için 2012 yılında gönderilen eurobondların fiyatının düşüşünün karşılanması için harcanıyor. Toplam olarak bu yılın başından beri 3 milyar levanın üzerinde eski borçlar ödendi. Eurostat verilerine göre hükümetin çabaları sonucunda ülkemiz düşük borç bakımından üçüncü sırada yer alıyor.

Sıralamanın son yerlerinde Yunanistan (GSYH değerinin yüzde 171’i), İtalya (GSYH değerinin yüzde 134,6’ı), ve Portekiz (GSYH değerinin yüzde 130,5’i) bulunuyor. Avrupa Birliği içinde dış borcun ortalama seviyeleri GSYH değerinin yüzde 86’sı seviyesindedir.
Bulgaristan’da ise dış borç GSYH değerinin yüzde 25’i seviyesindedir.

Meclis Başkan Yardımcısı, “Görünüşe göre Borisov hükümeti son derece başarılı bir maliye politikası yürütüyor ve bu tüm vergi mükelleflerinin yararınadır. Rakamlar kesindir.
Bulgaristan Sosyal Partisine (BSP) mensup meslektaşlarımın sağduyu göstererek, devletin çökeceği yönünde insanları manipüle etmekten vazgeçmelerini umuyorum” diye özetledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1069


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign