Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
Avrupa'da "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinlikleri

Avrupa'da "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinlikleri

10 Temmuz 2017

Avrupa'nın 6 ülkesinde yapılması planlanan "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinliklerinden ilki, Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) 15 Temmuz darbe girişimini unutturmamak amacıyla organize ettiği etkinlikte, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

Sunucu Ersin Düzen moderatörlüğünde, 15 Temmuz gazileri Rukiye Dağ, Orçun Şekercioğlu ve Oğuz Ayanoğlu, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında verilen büyük mücadeleyi anlattı.

Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel, etkinlikte yaptığı konuşmada, hain darbe girişimininin çok iyi analiz edilmesi ve asla unutulmaması gerektiğini ifade etti.

"Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ni 94 yıl önce, çok büyük bir kurtuluş savaşının sonunda kurduk. Ancak bağımsızlığımız ve toprak bütünlüğümüzü korumamız için verdiğimiz mücadele henüz bitmedi." diyen Gürel, şunları kaydetti:

"Çağımızda ülkeleri ele geçirmek sadece askeri yöntemlerle ve işgal ordularıyla yapılmıyor. Ekonomik yöntemler, gizli diplomasi, halkı bölüp birbirine düşürecek provokasyonlar, devleti içeriden ele geçirecek gizli örgütler vasıtasıyla hakimiyet kurmaya çalışıyorlar. Kökü dışarıda, yabancı güçlerin taşeronu olan örgütleri kullanarak seçilmiş hükümetleri devirmeyi, devletleri yönetmeyi ve sınırları değiştirmeyi amaçlıyorlar. 15 Temmuz'da yaşadıklarımız bunun bir örneğidir."

- "Asla unutturmayacağız"

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya ise 15 Temmuz gecesi Türkiye'yi, milleti, demokrasiyi, cumhuriyeti ve aydınlık geleceği yok etmek isteyen hain terör örgütünün, ülkenin geleceğine kastederek darbe girişiminde bulunduğunu söyledi.

Sırakaya, "Küçük resme baktığımızda darbe girişimi gibi görünen olay, büyük resme baktığımızda işgal girişimiydi. Ancak milletimiz bu işgal girişimi karşısında sokak ve meydanları doldurup adeta ölümü göze alarak bu darbe teşebbüsüne karşı direnç gösterdi ve hamdolsun başarılı olamadılar." diye konuştu.

Medeniyetleri ve dinlerinin gereği olarak her türlü terörü ve terör örgütlerini lanetlediklerini dile getiren Sırakaya, "Bizler için FETÖ terör örgütü, DEAŞ terör örgütü, DHKP-C terör örgütü, PKK terör örgütü arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Başta FETÖ terör örgütü olmak üzere insanların ortak düşmanlarının 15 Temmuz gecesi kalkışmış oldukları hain darbe girişimini asla unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız." ifadelerini kullandı.

Etkinlikte, Anadolu Ajansının fotoğraflarıyla oluşturulan, 15 Temmuz darbe girişimini anlatan sergi büyük ilgi gördü.

Etkinlikler, yarın Almanya'nın Stuttgart, 11 Temmuz'da Hollanda'nın Apeldoorn, 12 Temmuz'da Belçika'nın Brüksel, 13 Temmuz'da Fransa'nın Strazburg, 14 Temmuz'da İngiltere'nin Londra, 15 Temmuz'da Almanya'nın Nürnberg, 16 Temmuz'da Avusturya'nın Viyana kentlerinde devam edecek.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS