Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Üniversiteler, artık öğrencileri hediyelerle çekiyor

Üniversiteler, artık öğrencileri hediyelerle çekiyor

12 Temmuz 2017

Üniversitelerin, öğrenci çekebilmek için başvurdukları yöntemler arasında çekilişle cazip hediyeler kazanma fırsatı bulunuyor. Bazı yüksek okullar ise üniversiteye kaydını yaptıran öğrencilere jeep hediye etme sözü veriyor.

Geçen yaz üniversite rektörleri, çektikleri her bir aday öğrenci için öğrencilerine ve öğretim görevlilerine 50 leva veriyorlardı.

Bu yıl bunun en taze örneği “Oku ve Kazan” şeklindeki teklifle reklamını yapan özel olan Filibe Tarımsal İşletme ve Bölgelerin gelişimi Yüksek Okulu’dur.

Üniversitenin internet sitesinde yayınlanan bir video ile seslenen üniversite rektörü Prof. Dr. Dimitır Dimitrov, üniversite adaylarını 7 günlük tatiller, smartfonlar, iphonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve en büyük ödül olarak bir jeep gibi bonuslarla çekmeye çalışıyor.

Bu hediyelere sahip olacak 25 birinci sınıf öğrencisinin kimler olduğu 8 Aralık Üniversiteliler Günü’nde belli olacak. Çekilişler o zaman yapılacak.

Filibe’de bulunan başka özel bir üniversite olan Güvenlik ve Ekonomi Yüksek Okulu, tüm üniversite adaylarından sadece özel bir modül eğitimine ilişkin 600 leva üniversite harcı ödeyerek birinci kursa kayıt olmalarını teklif ediyor.

Görünüşe göre üniversite geçen yıl “Arkadaşını Getir İnisiyatifi’nden dolayı yaygara yapılmasından rahatsız olmuş değil ve bu yılki kampanyasında da onu kullanıyor.

Devlete ait olan Veliko Tıtnovo Üniversitesi, başka yönlerde tanıtımlar yapıyor. Tanıtım yazısında 10 ve 11 Temmuz tarihlerinde okula kaydını yaptıranların 250-380 leva arasında değişen birinci dönem harcından muaf tutulacakları yazıyor.

Birinci dönem harcından muaf tutulacak öğrenciler, uzman yetersizliği yaşanan pedagoji, filoloji, tarih ve arkeoloji, din ve ilahiyat, uygulamalı matematik ve yerbilimleri bölümlerinde okuyacaklar.

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında hükümet yüksek eğitim kurumlarına 45 bin civarında öğrenci kabul edilmesi kararı aldı. Geçen yıl ise yaklaşık 49 bin öğrenci kabul edilmesini onaylamıştı.

Buna rağmen bu eğitim ve öğretim yılında da bu kontenjanın dolması beklenmiyor. Üniversiteler, yüksek eğitime yönelik reform başlatılmasından dolayı da ek zorluklar yaşayacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS