Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Borisov, Berlin Süreci Dördüncü "Batı Balkanlar" Zirvesi'nin özel konuğu oldu

Borisov, Berlin Süreci Dördüncü "Batı Balkanlar" Zirvesi'nin özel konuğu oldu

13 Temmuz 2017

İtalya'nın Trieste şehrinde dün gerçekleşen Berlin Süreci Dördüncü "Batı Balkanlar" Zirvesi'nde konuşan Başbakan Boyko Borisov,”Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) katılım sürecine hazırlanması önümüzdeki yılın başında AB Dönem Başkanlığı görevine başladığında Bulgaristan’ın önceliklerinden biri olacaktır” diye açıkladı.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada Bulgaristan Başbakan’ın, zirveye ev sahipliği yapan İtalyan mevkidaşı Paolo Gentiloni tarafından tartışmaların özetlendiği gala yemeğine davet edildiği bildirildi.

Borisov, “Biz şimdi de bu sürece güçlü bir şekilde angaje olmuş durumdayız, çünkü Avrupa’da boş alanlar kalamaz, fakat aday ülkeleri daha büyük ölçüde desteklemek için AB Konseyi Dönem Başkanlığının verdiği imkanları kullanacağız. AB ülkelerine ve AB kurumlarına Balkanlarda yaşanan süreçlere ilişkin bilgimizle yardımcı olmayı umuyorum” dedi.

Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında desteğine bel bağlanacağı Borisov, İtalyan Başbakanı Paolo Gentiloni tarafından özel konuk olarak samimi bir şekilde karşılandı.

Batı Balkan ve AB liderlerine hitaben konuşan Borisov, AB üyeliği için çabalayan Batı Balkan ülkeleri ve diğer Avrupa ülkeleri arasındaki bağlantının üzerinde durdu.

Borisov’un ifadelerine göre bu durum ekonomik ilişkilerin gelişiminden başka devletler ve halkları arasında güven oluşmasına da yardımcı olacaktır.

Borisov, Batı Balkan ülkelerinin Kuzey-Güney ekseninde en büyük ölçüde desteklenmesi gerektiğini düşünüyor. Sofya ve Üsküp arasında otoyol ve demiryolu bağlantısı kurulan 8 Nolu Pan Avrupa Ulaşım Koridorunun Berlin Sürecine katılmasının son derece büyük önem arz ettiğini belirtti.

Boyko Borisov, “Bağlantı altyapısı gerçekten Balkan ülkelerinin geliştirilmesine ilişkin yeni bir perspektif getirecektir” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS