Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başkonsolos Hüseyin Ergani, “15 Temmuz’da halkımız cesaret, feraset ve özverisiyle darbe girişimine karşı gerekli yanıtı verdi”

Başkonsolos Hüseyin Ergani, “15 Temmuz’da halkımız cesaret, feraset ve özverisiyle darbe girişimine karşı gerekli yanıtı verdi”

14 Temmuz 2017

15 Temmuz 2016 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen darbe girişiminin 1. yılı münasebetiyle T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani Kırcaali Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Müzekki Ahmet’e vermiş olduğu mülakatı siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

-15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de gerçekleşen darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçti. Bu son bir yılda Türkiye’de ne gibi değişiklikler oldu. Aynı zamanda bununla ilgili Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinde de gelişme var mı?

-15 Temmuz sonrasında bir yılı geride bıraktık. Bu tabii ki, çok meşum, gaddarca planlanmış, yapılmış bir darbe girişimi. Türkiye’ye çok ciddi bir bedel getirdi. Öncelikle 250 şehidimiz var, 2000’i aşkın yaralımız var. Ben bu vesileyle şehitlerimize rahmet ve minnet, gazilerimizi şükranla bir kez daha anmak isterim. 15 Temmuz’da tabii ki, planlanan şey başkaydı. Maazallah girişim başarılı olsaydı, Türkiye büyük bir karışıklık içine düşecekti. Ama şükürler olsun ki, halkımız cesaret, feraset ve özverisiyle bu darbe girişimine karşı gerekli yanıtı verdi. 15 Temmuz bir hain darbe girişimi olarak planlanmışken neticede bir demokrasi şölenine, demokrasi destanına dönüşmüş oldu.

Son bir yıl içinde ne oldu sorusuna gelince, tabii ki, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, devleti ve anayasal düzeni ile halkını korumak için çok hızlı bir şekilde bir takım kesin tedbirler aldı. Olağanüstü hal ilan edildi. İşte bugün tekrar uzatılmış haliyle 20 Temmuz’a kadar devam edecek. Tekrar uzatılıp uzatılmayacağı hususu halen hükümetimiz tarafından değerlendiriliyor. Bu süreçte, dediğim gibi bir takım çok ciddi tedbirler alındı. Adli süreçler yerli yerine oturdu. Bu hain darbe girişimine katılanların pek çoğu yargı önüne çıkarıldı ve FETÖ hakkında daha fazla belge toplandı, daha fazla bilgi edinildi.

Darbenin Türkiye’ye ciddi bir maliyeti oldu. Tabii ki, en büyük bedel insan-şehitlerimiz ve yaralılarımız, gazilerimizdir- ama bunun bir ekonomik bedeli de oldu. Türkiye enerjisinin büyük bir kısmını son bir yılda FETÖ ile mücadeleye ayırmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz yıl turizm sektörünün bundan ne kadar etkilendiğini hepimiz biliyoruz. Ama tüm bunlara rağmen bence Türk ekonomisi oldukça başarılı bir dönem geçirmiştir. Bu darbe girişimi olmasaydı, çok daha başarılı olacaktık, ama yine de büyüme açısından Avrupa’da sayılı ülkeler arasına girdik.

Bulgaristan ile ilişkilerimiz açısından baktığımızda geçtiğimiz yıl istatistikleri Bulgaristan’la ticaretimizin çok ciddi oranda arttığını göstermektedir. Elbette, bu darbe girişimi olmasaydı daha da artabilirdi, bu ayrı bir şey. Ve bu yıl 2017’de ticaret hacminin 5 milyar doların üzerine çıkması beklenmektedir. Yani tüm yaşananlara rağmen aslında Türkiye ekonomisi büyümeyi başarmıştır. Bu sevindirici bir şeydir.

- Bu darbe girişimi ile ilgili gerçekler genel olarak Bulgaristan basınında yansıtılmadı. Hatta bazı siyasiler ve siyasi bilimciler “Bu kontrollü darbe vs.” iddialarını ortaya attılar. Siz bu bir yıl içerisinde Bulgar basınını ve siyasetçilerini bunun gerçek bir darbe olduğuna dair ikna edebildiniz mi?

- Darbe girişiminin arkasında FET֒nün (Fetullahçı Terör Örgütü) olduğu, darbenin her yönüyle yaşanmış bir gerçeklik olduğunda şüphe bulunmamaktadır. Tabii ki FETÖ örgütlü bir yapı, şu anda yeni nesil terör örgütü olarak anılıyor. Yani bu kendine özgü yapısı itibariyle kendisini çok iyi gizliyor. Büyük bir gizlilik içinde, sinsice faaliyetlerini yürütüyor. Bunu Avrupalı müttefiklerimize anlatmakta sıkıntı yaşadığımız bir gerçektir. Tabii ki, bu çabalarımızı sürdürüyoruz. Bulgaristan özelinde baktığımızda, Bulgaristan aslında FETÖ konusunda Avrupa’da bizi en iyi anlayan ülkeler arasındadır. Bu sevindirici bir şey. Biz bu yapının gerçek yüzünü her düzeyde Bulgar muhataplarımıza ve Bulgar halkına anlatmayı sürdürüyoruz. Bu diyalog sürdükçe herhalde Bulgaristan’da bu yapının gerçek yüzünü iyi göremeyen çevreler de daha iyi anlayacaktır diye düşünüyoruz.

- Başbakan Boyko Borisov, bundan önceki Türkiye ziyaretinden sonra ülkeye döndüğünde yaptığı basın açıklamasında şöyle demişti: “Evet, gerçekten o gerçekleri görünce ikna oldum”. Basında da artık darbe girişimin kontrollü yapıldığına dair pek yazılar çıkmıyor. Herhalde Bulgar halkı ikna oldu.

-Biz de öyle düşünüyoruz.

- Bu darbe girişimi sırasında Bulgaristan Türkeri’nin tutumu nasıldı?

-Açıkçası darbenin yaşandığı dönemde ben burada değildim. Ama Türkiye ile gönül birliği olan soydaşlarımız Türkiye’nin sevinçleriyle sevinirler, üzüntüleriyle kederlenirler. Bunu her zaman böyle biliyoruz. Ben göreve başladığım günden itibaren burada edindiğim izlenim soydaşlarımızın Türkiye’nin yanında durduğu, doğru yerde durduğu şeklindedir. Her yerde olduğu gibi burada da halen bu sinsi yapının gerçek yüzünü göremeyenler yok mudur-vardır, olabilir, ama onların da çok geçmeden bu gerçeği göreceklerini ümit ediyoruz.

- Darbe girişiminin birinci yıldönümü münasebetiyle Türkiye dışında da anma etkinlikleri düzenleniyor. Bulgaristan’da ne gibi etkinlikler planlanıyor?

-Bulgaristan’da biz de anma etkinlikleri düzenliyoruz. Bu sene bu anma etkinliğimizi Başkonsolosluk olarak Balkanlar’da ve Avrupa’da en yoğun soydaşlarımızın bulunduğu Kırcaali’de yapacağız. Bununla ilgili duyuruları yaptık. Biz bütün kardeşlerimizi, bütün Türkiye sevdalılarını, dostlarımızı orada görmek istiyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan, hem Bulgar dostlarımızı, hem soydaşlarımızı ve buradaki tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz. Orada ayrıca bir de resim sergimiz olacak. Kırcaali’de anma töreninin ardından, 15 Temmuz gecesi AA muhabirlerinin çektikleri fotoğraflardan oluşan resim sergimizi de açacağız. Ayrıca Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünün de görev bölgemizdeki camilerde 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutacağını öğrendik. Bu da Bulgaristan’daki kardeşlerimizin 15 Temmuz konusundaki duyarlılıklarının bir göstergesidir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS