Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Vali Çanev ve Kirkovo GERB Meclis üyeleri, Erovete köyü köprüsünü yerinde inceledi

Vali Çanev ve Kirkovo GERB Meclis üyeleri, Erovete köyü köprüsünü yerinde inceledi

17 Temmuz 2017

Kırcaali Valisi Nikola Çanev ve Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesi Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis üyeleri, yöre halkının Kirkovo’nun Erovete (Horozlu) köyüne uzanan köprüyü yerinde incelediler.

Birkaç gün önce protesto eylemi yapan yöre halkı köprünün güçlendirilmesine yönelik acil önlemler alınmadığı takdirde Kırcaali istikametindeki ana yolu kapatacaklarına dair tehdit etti.

Tamamen harap olan bu köprü yöre halkının can güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Daha geçen asrın 70’li yıllarında inşa edilen köprü şu anda tehlikeli durumdadır. Uzunluğu 140 metre olan köprüden ne ambulans, ne de itfaiye aracı geçememektedir. İnsanlar, hasta yakınlarını ve ölenlerin cenazelerini çaydan karşıya geçirmek için elinde taşımak zorunda kaldıklarını ve yola başka bir türlü ulaşılamadığını anlattılar. Yerliler, “Yıllarca yama niteliğindeki kısmi onarımlar yapılıyor. Köprüde oluşan çukurlar, düşük kaliteli betonla veya kalayla dolduruluyor. İstinat duvarları çatlamış, demir bağlantıları ise bükülmüş ve paslıdır. Köprü konstrüksiyonunda geri dönüşümsüz bir biçimde bozulmadan başka fırtına çıktığı zaman yer değiştirme gözleniyor” diye yakınıyorlar.

Erovete köyünde 90 ev bulunuyor, göçmenler evine geldikleri için yaz aylarında köy canlanıyor. Onlar, köprünün kesinlikle birkaç çimento ile onarılamaz durumda olduğunu söylüyorlar. Yöre halkı Kırcaali Valisi’nden uzman değerlendirmesi yapılması ve risk yaratmadan insanların kullanabileceği bir köprü inşa edilmesi için destek talep etti.

Vali Çanev, “Bu ciddi bir sorun. Köprü bu haliyle tehlikeli, insanlara başka bir alternatif de yok. Kirkovo’da yerel yönetimin sorumlu bir yaklaşım sergilemesini ve sorunun kökünden çözümü için gerekli kaynakları ayırmasını umuyorum” diye kaydetti.

Kirkovo GERB Meclis üyeleri, yeni bir köprü inşaatı için belediye bütçesinden kaynak sağlanmasını ısrar edecekler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS