Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5898 Lv.
GBP GBP 2.2077 Lv.
TRL TRL 0.4142 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Mart 2018
HABERLER » Balkanlar
Uzun Dönem İkamet İzni Süreci

Uzun Dönem İkamet İzni Süreci

17 Temmuz 2017

Uzun dönem ikamet izni’ ne müracaat şartları

Türk Soylu Olmak


Eğer daha önce alınmış geçerli bir ikamet tezkereniz var ise ve bu ikamet tezkeresi dosyasına daha önceden sunulmuş bir Türk Soyluluk Belgeniz mevcut ise yeniden Türk soyluluk belgesi sunulmasına gerek yoktur.

01.01.2017 tarihinden önce Türkiye’ ye giriş yapılmış olması

Burada dikkat edilecek konu 01.01.207 tarihinden önce kişinin Türkiye ye her hangi bir zaman giriş çıkış yapıp yapmadığıdır. 01.01.2017 tarihinden önce bir gün dahi olsa Türkiye ye giriş yapmış iseniz bu madde sizi etkilememektedir. Daha önceden ikamet tezkeresi almış olup olmamanız dahi önemli değildir. Önemli olan 1 Ocak 2017 tarihinden önce bir gün dahi olsa Türkiye de bulunmuş olmanızdır. Bu madde sadece 01.01.2017 tarihine kadar hayatında Hiç Türkiye ye giriş yapmayan kişileri etkilemektedir.

15.08.2017 tarihine kadar başvuruda bulunmuş olmak

15 Ağustos 2017 tarihi KESİN VE SON tarih olup uzun süreli ikamet tezkeresi sadece bu tarihe kadar başvuru yapmış olanlara verilecektir. Bahsedilen uzun süreli ikamet tezkeresi şimdilik sadece bir sefere mahsus uygulanacak olup 15.08.2017 tarihinden sonra başvuranlara yine uzun süreli ikamet tezkeresi dışında olan ikamet tezkereleri verilecektir. Burada dikkat edilecek konu başvurunun 15 Ağustos 2017 tarihine kadar yapılmış olmasıdır. Almış olduğunuz Randevu daha ileri bir tarihe verilmiş olsa da önemli olan ilk başvurunun 15 Ağustos 2017 tarihine kadar yapılmış olmasıdır.

Başvuru nereye ve nasıl yapılacak

Geçerli pasaportu olanlar www.goc.gov.tr internet adresinde bulunan e-ikamet linki üzerinden, geçerli pasaportu bulunmayanlar ve ıskat lar ise bizzat bursa il göç idaresine şahsen giderek başvuru yapacaklardır.

Başvuruda istenilen belgeler

1. Başvuru Dilekçesi ( Örneği açıklamamız sonunda bulunmaktadır)
2. Tebligat Formu( Örneği açıklamamız sonunda bulunmaktadır)
3. Taahhütname ( Örneği açıklamamız sonunda bulunmaktadır)
4. Hakkında Bilgi Alınacak Kişiler Formu ( Örneği açıklamamız sonunda bulunmaktadır)
5. Pasaport Veya Pasaport Yerine Geçen Belge
(Türkçe tercüme ve noter onaylı)
6. Uyruğunda Bulunduğu Ülke Kimlik Belgesi
(Taftata aslı ve noter onaylı Türkçe tercümesi)
7. Halen Geçerli Ve Kullanmakta Olduğu İkamet İzni Var İse Fotokopisi
( Noter Onayı gerekmemektedir, sadece fotokopi yeterlidir.)
8. Vatandaşı olduğunuz ülkeden alınıp orada türkçeye çevirilip konsoloslukta çevirisi onaylatılacak sabıka kaydı
9. Biyometrik fotoğraf – 4 adet


***Önemli bilgilendirme ve açıklamalar***

Uzun süreli ikamet izninin özellikleri

*** Uzun süreli ikamet izni belirli bir süreye bağlı olmayıp aslında süresiz ikamet izni anlamına gelmektedir. Pasaportunuz bitmiş ve yenilenmiş olsa dahi aynı ikamet izniniz devam etmekte olup yeniden bir başvuru yapmanız gerekmez. Bu durumda sadece yeni pasaportunuzu il göç idaresine bildirmeniz yeterli olacaktır.

*** Uzun süreli ikamet izni sahipleri çalışma izni başvurusu yaptıklarında süresiz ve bağımsız çalışma iznine sahip olup istedikleri işyerlerinde istedikleri sürece çalışma hakkına sahip olurlar. Ayrıca bu çalışmaları esnasında tüm aile bireylerini de Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları gibi Genel sağlık Sigortasından yararlandırabilirler.

*** Uzun süreli ikamet izni sahipleri,

-Askerlik hakları,
-Seçme ve seçilme hakkı (Türkiye’de Oy kullanabilme)
- Yurtdışından Türk Vatandaşları gibi araç getirebilme
- Ve bazı kanunlardaki özel düzenlemeler hariç Türk Vatandaşları ile aynı statüye sahip olup Türk Vatandaşlarının yaralandığı tüm haklardan yararlanırlar.

Almış Oldukları İkamet Tezkeresi Halen Devam Eden Kişiler

***Geçerli pasaportu olan kişilerin geçerli ve devam etmekte olan bir ikamet tezkeresinin olup olmaması önemli değildir. Bu kişiler de devam eden ikamet tezkereleri olsa da uzun süreli ikamet tezkeresine başvurabilirler. Bu durumdaki kişiler başvurularını www.goc.gov.tr adresindeki e-ikamet linki üzerinden yaparken ‘’‘ ikamet izni geçiş başvurusu yapıyorum’’’ bölümünden yapmak zorundadırlar.

Geçerli Çalışma İzni Olan Kişiler

***Geçerli ve devam eden bir çalışma izni olan kişiler de uzun süreli ikamet tezkeresine başvurabilirler. Bu durumdaki kişilerin şuan kullanmakta oldukları çalışma izni iptal olacak olup uzun süreli ikamet tezkeresi aldıklarında o tezkereye bağlı olarak süresiz ve bağımsız çalışma izni nede sahip olabileceklerdir.

Sağlık Sigortası

*** Uzun süreli ikamet tezkeresi başvurularında kişinin yaşı kaç olur ise olsun geçerli bir sağlık sigortası olup olmadığına bakılmayacaktır. Sağlık sigortası şartı uzun süreli ikamet tezkeresi başvurusunda aranmamaktadır.

Parmak İzi

*** Bu aşamadan sonra uzun süreli ikamet tezkeresi, kısa süreli ikamet tezkeresi, aile ikamet tezkeresi de dahil olmak üzere tüm başvurularda başvuran kişinin parmak izi örneği alınacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına Başvurulara Etkisi

*** Uzun süreli ikamet tezkeresinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına başvurulara olumsuz bir etkisi olmayıp Vatandaşlık başvurusu yapılırken gerçekleştirilen gün sayımına uzun süreli ikamet tezkeresi süreleri de eklenmektedir.

Kaynak:

Ziyaretci sayısı: 2952


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


kaosar 2017-09-20 11:13:50
uzun dönem ikamet başvurusu çıkmış zamanı kaç ay

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign