Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Razgrad’da yapılan seminerde kültürlerarası diyalog konuşuldu

Razgrad’da yapılan seminerde kültürlerarası diyalog konuşuldu

19 Temmuz 2017

Razgrad (Hazargrat) Valiliğinden yapılan açıklamada şehrin “Kültürlerarası Diyalog- Bulgaristan’da Etnik Gruplar Arası İlişkilerin Önündeki Zorlukların Cevabı. Sağda Siyasal Bütünleşme” konulu bir seminere ev sahipliği yaptığı bildirildi. Kuzey Bulgaristan’da yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı iki günlük seminer Ostrovçe SPA Kompleksinde gerçekleştiriliyor.

Etnik Hoşgörüye Dair Avrupa Vizyonu (EVET) Derneği ve Konrad Adenauer Vakfı tarafından düzenlenen seminerde konuşmacı olarak Bulgaristan Bilimler Akademisine bağlı Nüfus ve İnsan Araştırmaları Enstitüsünden Prof. Dr. Antoaneta Hristova ve Yeni Bulgar Üniversitesinden Doç. Dr. Antoniy Gılıbov yer aldılar.

EVET Derneği Başkanı Ergin Emin, “Seminerin amacı, Bulgar siyaset sınıfı için Bulgaristan’da etnik grupların nasıl entegre edileceğine dair el kitabı oluşturulmasıdır. Bu entegrasyon etnik grupların bir parti ile özdeşleştirilmesine son verilmesi ve tam bir siyasal entegrasyon sağlanması için yapılacak. Entegrasyona sağ siyasi alanda başlanması hedefleniyor” diye izah etti. Ergin Emin, demokratik değişimlerden sonra kurulan Birleşik Demokratik Güçleri (SDS) gibi daha ilk partilerin ve son 10 yıl ülkede en büyük parti olan Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin de ilk önce sivil toplum kuruluşu olarak faaliyete başladıkları için bu sürecin sağda başlaması gerektiğini belirtti.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Razgrad Valisi Günay Hüsmen, “Bir partinin seçmenleri veya etnik grupları benimsemesine son verilmesi çok önemli” dedi. Selamlama konuşmasında Hüsmen, Razgrad ilinde farklı etnik grupların birbiriyle iyi geçinmesinin hayatın getirdiği zorlukların nasıl üstesinden gelineceğine dair tüm ülke için bir örnek olduğunu anımsattı. Hüsmen, “Bu çeşitliliğin potansiyelinin kullanılması ve kültürlerarası diyalogun iyileştirilmesi Vali olarak faaliyetlerimin öncelikleri arasındadır” diye kesin bir tonla konuştu.

Vali, Razgrad ilinde 2012-2020 Razgrad İlinde Romanların Entegrasyonu İl Stratejisi uygulandığını ve bu uygulamada temel prensibin kültürlerarası yaklaşım olduğunu sözlerine ekledi. Günay Hüsmen, “Bu stratejinin izlenmesi Asenovgrad (Stanimaka) kasabasında meydana gelen olaylara benzer olayların yaşanmayacağını garanti eder” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS