Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Eğitim Sendikası, öğretmenlere 4 yılda bir yıllık ücretli izin verilmesini öneriyor

Eğitim Sendikası, öğretmenlere 4 yılda bir yıllık ücretli izin verilmesini öneriyor

19 Temmuz 2017

Okul Öncesi ve Okul Eğitim Kanununda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısı ile ilgili görüş beyan ettiği yazılı açıklamada Eğitim Sendikası, öğretmenlerin her 4 yılda bir mesleki eğitim için bir yıl ücretli izin kullanma hakkına sahip olmaları önerisinde bulundu.

Bununla birlikte Eğitim Sendikası, Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanununda belirlenen devlet eğitim standartlarının hükümet ve Meclis tarafından kabul edilmemesi önerisinde bulundu. Sendikanın hükümetin ve Meclisin bu standartların kabul işlemlerine müdahale etmesini istememesinin nedeni bu şekilde işlemlerin ve reformların geciktirilmesidir.

Sendikal örgüt, Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanununda kilit önem arz eden birkaç değişiklik yapılmasını ısrar ediyor. Onların arasında zorunlu seçmeli ders olarak okutulan derslere koreografinin de dahil edilmesi bulunuyor.

Eğitim Sendikası, 2019 yılından itibaren Eğitim ve Bilim Bakanlığının devlet bütçesinden finanse edilen öğrencilerin ücretsiz olarak kullandıkları ders kitaplarına ilişkin sadece bir ders kitabı taslağını onaylamasını istiyor.

Öneriler arasında pedagoji uzmanlarının mesleki yeterliliğini artırmaları için zaman ve mali kaynak sağlanması bulunuyor. Bunun toplu iş sözleşmesi kapsamında anlaşılan mesleki eğitim için sağlanan bütçenin yüzde 2 oranının ve iyi bir eğitim politikası sağlamak için 4 yıllık değerleme süresine ilişkin 6 eğitim kredisine eşdeğer olan 96 üniversite ders saati ayrılmasıyla olması öneriliyor.

Pedagoji uzmanlarının 4 yıl çalıştıktan sonra bir yıl ücretli izin kullanma hakkına sahip olmaları ve bu zamanı mesleki yeterliliklerini artırmak ve dinlenmek için kullanmaları öneriliyor.

Sendika, öncelik olarak eğitimi garanti eden mali kaynakların devlet tarafından sağlanması gerektiğini belirtiyor. Eğitim Sendikası, kanunda okul öncesi ve okul eğitimi sistemine ilişkin faaliyetlerin finanse edilmesi için devlet bütçesinden ayrılan kaynakların her yıl gayrisafi yurtiçi hasıla değerinin en az yüzde 6’sı miktarında olarak planlandığının belirtilmesini ısrar ediyor. Bu miktara aşamalı olarak 2020 yılına kadar ulaşılması öneriliyor.

Öğretmenlerin görevinden ayrılmaları veya işyerini değiştirmeleri halinde mesleki pozisyonlarını kaybetmemeleri de öneriliyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1294


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign