Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
KNSB: Vatandaşların yüzde 35’i maddi yönden mahrumiyet içinde yaşıyor

KNSB: Vatandaşların yüzde 35’i maddi yönden mahrumiyet içinde yaşıyor

20 Temmuz 2017

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) tarafından Haziran ayında yapılan tüketici fiyatları ve yaşam maliyetine ilişkin araştırma sonuçları dört kişilik bir hanede çalışan her bir ebeveynin hanenin aylık geçimini sağlaması için 1143 levadan düşük maaş almaması gerektiğini gösteriyor.

Bu yılın ortasına doğru dört kişilik bir hanenin normal yaşam maliyeti 2287 leva ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 oranında artış var.

Yemek masrafları ve ev faturaları geçen yılda yaşam maliyetinin artmasında ana rol oynamaktadır. KNSB’nin izlenimlerine göre gıda ürünleri fiyatları geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 4,2 oranında arttı. Elektrik, ısı enerjisi ve suyun yeni fiyatlarından dolayı ev faturaları için yapılan giderler yüzde 4 arttı.

Araştırma sonuçlarına göre aynı zamanda gelirlerin artışı yaşam maliyetinin artmasını telafi edememekte, zengin ve yoksul vatandaşlar arasındaki eşitsizlik ise derinleşiyor.

KNSB Başkanı Plamen Dimitrov, Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (NSİ) yılın ilk çeyreğine ilişkin verilerini tanıttı. Bu verilere göre vatandaşların yüzde 78’i veya 5,5 milyondan fazla vatandaş normal yaşam için gerekli kaynaklardan daha az kaynakla yaşamını sürdürüyor. Vatandaşların yüzde 35’i ise maddi yönden ağır mahrumiyet içinde yaşıyor. Onların bazıları ev masraflarını düzenli olarak ödeyememekte, bazıları ise evini ısıtma konusunda zorluk çekiyor.

İlk yıl olarak ortalama işçi ücretinde kamu sektörüne kıyasla özel sektörde daha yüksek oranda artış kaydedildi. Yılın ilk çeyreğinde özel sektörde ortalama işçi ücreti yüzde 9,7’lik artışla 1006 levaya ulaştı. Fakat bu rakamlar hesaplanırken Sofya’da ortalama işçi ücreti dikkate alınmazsa, ortalama işçi ücretinin miktarı 827 levaya düşüyor.

Vidin, Loveç (Lofça), Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık), Haskovo (Hasköy) ve Kırcaali illerinde maaşlar, ülke için ortalama artış hızına göre daha düşük hızda artıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 817


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign