Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ekim 2017
HABERLER » Balkanlar
Türkiye Ve Bulgaristan Arasında Turizm Güzergahı Oluşturulacak

Türkiye Ve Bulgaristan Arasında Turizm Güzergahı Oluşturulacak

21 Temmuz 2017

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen AB projesinde Türkiye ve Bulgaristan arasında turizm güzergahı oluşturulacak.

Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Avrupa Birliği (AB) fonları tarafından finanse edilen Interreg - IPA Bulgaristan Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı kapsamında gerçekleştirilen Joint TOUR – Bulgaristan - Türkiye sınır ötesi bölgenin cazip bir turizm bölgesi olarak tanıtımı için Ortak Girişimi Projesiyle Burgaz – Haskovo - (Hasköy) – Yanbol – Kırklareli - Edirne güzergahında en az iki tane turistik ürün geliştirileceği bildirildi.

106 bin dolarlık proje

Açıklamada, "22 Mart 2017 tarihinde proje ana ortağı Burgaz Turizm Birliği, Bulgaristan Turizm Bakanlığı ve Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün hibe desteği alacağı proje sözleşmesi imzalandı. Projenin toplam maliyeti 106 bin 64,85 dolar olup, bu finansmanın yüzde 85 oranındaki tutarı Katılım Öncesi Maki Yardım Aracı (IPA) çerçevesinde, yüzde 15’i ise her iki ülkenin ulusal katkısı olarak sağlanmakta. Projenin amacı tanıtım faaliyetleri ve bölgedeki kaynakların ve turizm olanaklarının reklamıyla sınır ötesi hedef bölgede turizm potansiyelini kullanma olanaklarının arttırılması. Projeyle sınır ötesi bölgede turizm hakkında bilgilere erişimin iyileştirilmesi ve turistik destinasyon olarak bölgeye ilişkin bilgilerin arttırılması hedefleniyor" denildi.

Bölgenin turizm potansiyeli belirlenecek

Projenin çerçevesinde sınır ötesi bölgenin turistik destinasyon olarak tanıtılmasına yönelik ortak bir plan hazırlanacağı belirtilen açıklamada, "İnternet üzerine 3 turda reklam kampanyası gerçekleştirilecek. Bu doğrultuda Kırklareli Turizm Müdürlüğü, Kırklareli Turizm Fakültesinden 2 araştırma görevlisiyle anlaşmaya varıp, bölgenin turizm potansiyelinin belirlenmesi ve Bulgar uzmanlarla ortak tanıtım planın hazırlanması konusunda çalışmalara başladı. Projenin ilk 3 ayı geride kaldı. En kısa zamanda Kırklareli Merkezde uzmanlar tarafından tüm hedef sınır bölgelerin turizm potansiyeli ele alınacak bir çalıştayın yapılması planlanmıştır. Çalıştayda proje ortakların ve müdürlüğün uzmanları elde ettikleri verileri ve bulguları yerel paydaşlarla paylaşmaları beklenmektedir" şeklinde bilgi verildi.

Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Necmi Asan ise, "Sınır bölgesi olmamızın avantajlarını iyi bir şekilde değerlendirip, özellikle proje çerçevesinde de ele alınacak olan Uzak Doğu turistlere ve yerel Avrupalı turistlere tüm iki ülkenin bu sınır bölgelerinin güzelliklerini ortak bir güzergah içerisinde tanıtmamız, bölgenin ziyaretçi sayısının muhakkak artış sağlayacağına inanıyoruz. AB tarafından da desteklenmiş olan projemizle bunu hedefliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: IHA

Ziyaretci sayısı: 1898


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign