Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Asırlık Hafize nineye Mineralni Bani Belediyesi’nden hediyeler

Asırlık Hafize nineye Mineralni Bani Belediyesi’nden hediyeler

26 Temmuz 2017

Mineralni Bani (Meriçler) Belediye Başkanı Mümün İskender, dün 103 yaşını dolduran Hafize Halil’e özel tebriklerini iletti ve hediyeler gönderdi. İlçeye bağlı Vinevo (Şeremetler) köyü sakini olan Hafize nineye 103. doğum günü için Belediye Başkanı’nın gönderdiği hediyeler ve bir miktar para Mineralni Bani Belediye Meclis Başkanı Mehmet Latif’in başkanlığında bir heyet tarafından takdim edildi.

Vinevo köyünde büyüyen Hafize ninenin tüm ömrü bu köyde geçti. Üç oğlu ve bir kızı olan Hafize nine kendi evinde yalnız yaşamayı tercih ediyor. Yakınları bir yıl öncesine kadar bahçesinin bakımını kendisinin yaptığını anlattı. Asırlık ninenin eşi Cafer Müslüm’ün 32 yıl önce vefatından sonra tüm ev işlerini kendisinin yaptığı anlaşıldı.

Mineralni Bani İlçesi’nin sınırları içinde yaşı 100’ü aşan daha üç kişi bulunuyor. Onların arasında en yaşlı olanlar Hafize nine ve onun akranı olan Karamantsi (Karamanlar) köyünden 103 yaşındaki Ana Mollova Hacieva. Yaş bakımından üçüncü sırada Angel Voyvoda (Kumrular) köyünden 101 yaşındaki Şefiye Aptula Aliosman geliyor. Onların ifadelerine göre bu bölgede yaşayanların uzun ömürlülüğü maden suyu ve temiz havadan ileri gelmektedir. Kadim megalit anıtların etkisini de unutmamak gerekir. Prototrak çağından kalma pek çok ibadet yerinin ve tapınağın bu bölgede yoğunlaştırıldığı tespit edildi. Eski insanlar ise onların kurulması için hangi yerlerin uygun olduğunu biliyorlarmış.

Hafize ninenin torunları Belediye heyetinde yer alan misafirlere sulu börek ve tatlılar ikram ettiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS