Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Yeni eğitim öğretim yılında 40 ülkede 13 334 çocuk Bulgarca okuyacak

Yeni eğitim öğretim yılında 40 ülkede 13 334 çocuk Bulgarca okuyacak

26 Temmuz 2017

Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, Yurt Dışında Bulgar Okulları Birliği’nin kuruluşunun 10. yıldönümü dolayısıyla gönderdiği tebrik mesajında şunları kaydetti: “Eğitim ve Bilim Bakanlığı, dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan daha çok Bulgar çocuklarının Bulgarcayı öğrenebilmesi için uzaktan Bulgar Dili ve Edebiyatı eğitimi uygulaması getirilmesine yönelik çalışmalar yürütmektedir. Uzaktan eğitim uygulaması, büyük bir Bulgar topluluğu ve okulu bulunmayan yerlerdeki çocuk ve öğrencilerin de Bulgarca okumasına imkan verecektir”. Bakan, mesajının devamında şunları belirtti: ”Yurt dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşların sayısı giderek artacak. En azından yurt dışına seyahat edenlerin sayısı azalmayacak. Onlar Bulgaristan’a geri dönüp Bulgarca bilmek isteyecekler. Bu durum önümüze politikamızı geliştirmeye yönelik yeni bir hedef koymamızı gerektiriyor”.

Yurt dışındaki pazar okulları için Yurt Dışında Bulgar Okulları Birliği ve Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi ile ortaklaşa hazırlanan uygun Bulgar Dili ve Edebiyatı eğitim programları mevcut. Devlet eğitim standartları doğrultusunda hazırlanan bu eğitim programları Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı ile uyumlu haldedir. Krasimir Vılçev, yurt dışında bulunan okullara ilişkin yeni Bulgaristan Tarihi ve Coğrafya eğitim programlarının onaylanması beklendiğini bildirdi.

Eğitim ve Bilim Bakanı, özellikle büyük Bulgar diasporasına sahip ülkelerde Bulgarca sınavının lise bitirme sınavı olarak tanınmasına yönelik çabalara desteğini ifade etti.

Bakan Vılçev, “Bu konuda başka ülkelerle çalışmaya, başka kurumlarla koordinasyon içinde Bulgarca sınavının lise bitirme sınavına dönüştürülmesine ilişkin ulusal kampanyayı desteklemeye ve başlatmaya hazırız. Tüm kurumlarla ortaklığa sahip olmamıza seviniyorum-bu eğitim politikasının ileride gelişeceğinin garantörüdür” dedi. 2018 yılında devlet kurumlarının pazar okullarına destek vermesi politikasının her yıl sağlanan bütçenin ve finansmanların artırılmasıyla devam etmesi gerektiğini belirtti.

Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Denitsa Saçeva, “Yeni eğitim ve öğretim yılının başında yeni 44 okul hizmete açılacak. Yurt dışındaki Bulgar okullarında çalışan öğretmenler sayesinde yeni eğitim ve öğretim yılında tüm kıtalarda bulunan 40 devlette günde 24 saat toplam 13 334 çocuk Bulgarca okuyacak” diye bildirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1835


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign