Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Rudozem’de Kur’an’ı Kerim’i hatim eden 32 çocuk için merasim düzenlendi

Rudozem’de Kur’an’ı Kerim’i hatim eden 32 çocuk için merasim düzenlendi

01 Ağustos 2017

29 Temmuz 2017 cumartesi günü Rudozem (Palas) İlçesi’nde Kur’an’ı hatim eden 32 çocuk için düzenlenen hatim programı Rudozem Merkez Camii önünde 4500’ün üzerinde kişiyi bir araya getirdi. Program esnasında çocuklar ezbere Kuran ayetleri söyleyip Bulgarca mealini açıkladılar, Peygamber Efendimiz’in (SAV) sözlerini söylediler ve bununla İslam değerleri ve erdemlerini hatırlattılar. Rudozem Nur İlahi Grubu ise İslami değerleri öven ilahiler söyledi.

Hatim merasimi Kur’an’ı hatim eden çocukların ebeveynlerinin girişimiyle Rudozem Müslüman Encümenliği ve Smolyan (Paşmaklı) Bölge Müftülüğünün desteğiyle gerçekleştirildi.

Törende resmi konuklar olarak Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Sosyal Hizmetler Ataşesi Metin Akbaş, Smolyan Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, Yunanistan’ın İskeçe İl Müftüsü Ahmet Mete, Smolyan Valisi Nedyalko Slavov, milletvekilleri Hayri Sadıkov ve Dr. Krasimir Sıbev, Rudozem ve Madan Belediye Başkanları Rumen Pehlivanov ve Fahri Molaysenov, il çapından çok sayıda imam-hatip, Müslüman Encümenliği temsilcileri, işadamları ve toplum önderleri hazır bulundular.

Kur’anı hatim eden çocukların hocaları Vahdi Delihusev, Nihat Ademov ve Mümüne Şerifova’nın çocukların İslami bilgiler edinmelerine yönelik çabaları başarıyla sonuçlandı. Çocuklar programın sonunda Yüce Allah’tan Bulgaristan’ın refahı için Kuran’ın rehberlik etmesini istedikleri bir dua yaptılar.

Smolyan Bölge Müftüsü yaptığı selamlama konuşmasında Kur’an Kurslarında azimle çalışan öğrencileri tebrik ederek, dini eğitim ve öğretim yolunda özgüven içerisinde devam etmeleri çağrısını yaptı. Müftü, ayrıca çocukların eğitiminde çaba sarf eden ve sabır gösteren hocaları ve çocukları İslam değerleri doğrultusunda yetiştirme sorumluluğuyla hareket eden ebeveynleri de tebrik etti. Müftü, toplum hayatında kendilerine düşen yeri aldıkları zaman edindikleri bilgileri hayatlarında uygulayabilmeleri için ebeveynlere çocuklara destek olmaya devam etmeleri çağrısında bulundu.

Rudozem Belediye Başkanı, Müslümanları ve başka dinlerin temsilcilerini bir araya getirdiği için bu hatim merasimin tüm ilçenin bayramı olduğunu kaydetti. Belediye Başkanı, yüksek ahlaki değerlere sahip olan eğitimli kişilerin oluşturduğu toplumun güçlü olduğunun altını çizdi. Bu değerlerin bir kısmının dini eğitimin, ebeveynlerin verdiği terbiyenin ve okulun kazandırdığını belirtti. Bu parçalar eksik olduğu zaman ahlakın öne çıktığı güçlü bir toplumun mümkün olmayacağını ifade etti.

T. C. Filibe Başkonsolosluğu Sosyal Hizmetler Ataşesi Metin Akbaş, Kur’an eğitimi boyunca çocuklara verdikleri destek için ebeveynleri tebrik ederek, bu bölgelerde yaşayan Müslümanlara güç veren şeyin mübarek Kur’an-ı Kerim’e, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’(SAV) e ve Müslümanların geleneklerine olan bağlılıkları olduğunu vurguladı.

Çocukları, ebeveynlerini ve hocalarını tebrik eden Başmüftü Dr. Hacı, tüm katılımcılara çocuklarının dini eğitimine önem vermelerini tavsiye etti. Başmüftü, yeni neslin ancak dini değerler doğrultusunda yetiştirildiği zaman toplumun iyi bir geleceği ve başarılı olacağını kaydetti. Dr. Hacı, “Bu şekilde tüm topluma bu dini ve insani değerlerin zamanının geçmediğini ve toplumumuzun her zamankinden daha çok onlara ihtiyaç duyduğunu göstermiş olacağız” dedi.

Kuranı hatim eden tüm çocuklara Başmüftülük, Smolyan Bölge Müftülüğü, Rudozem Belediye Başkanı ve T. C. Filibe Başkonsolosluğu tarafından hediyeler verildi. Hatim merasimine katılanlar da özel olarak hazırlanan bağış kutuları aracılığıyla bağışta bulunarak, çocuklara destek verdiler.

Hatim programının sonunda tüm konuklara ve katılımcılara çocukların ebeveynleri tarafından hazırlanan öğle yemeği ikram edildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS