Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Genç tarım üreticilerine 22 milyon avro destek

Genç tarım üreticilerine 22 milyon avro destek

01 Ağustos 2017

Tarım Bakanlığı geçici takvime göre genç tarım üreticileri, Ağustos itibariyle Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı’na proje başvurusunda bulunabilecekler. Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan açıklamada bu amaçla 22,5 milyon avroluk kaynak ayrılacağı bildirildi. İlk defa destek prosedürüne tamamen online başvuru şeklinde başvurulacak.

Hibe desteği için yeni fırsatlar

En son geçen yılın sonunda Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı kapsamında proje kabul etmeye başlayan Devlet Tarım Fonu, Ağustos ayında yeni proje teklif çağrıları açmayı planlıyor. Hibe desteği alma imkanı bulan ilk üreticiler arasında genç çiftlik sahipleri yer alacak. Tarım Bakanlığı geçici takvime göre Ağustos’un son haftasında “Genç Tarım Üreticilerine Başlangıç Yardımı” prosedürüne ilişkin başvurular kabul edilecek. Başvuru süresi bir aydan fazla sürecek. Bu prosedüre ilişkin en son yapılan başvuru kabulünden sonra 41,4 milyon avroluk kaynağın mevcut olduğu anlaşıldı. Böylece bu proje teklif çağrısı prosedüre ilişkin son proje teklif çağrısı olmayacak.

Kimler başvurabilir

Genç tarım üreticilerinin desteklenmesine ilişkin prosedüre 40 yaş altı olan çiftlik sahipleri başvuruda bulunabilir. Onlar tarım işine başlamak için 25 bin avro değerinde hibe desteği alabilirler. Hayvancılık, meyve ve sebze yetiştiriciliği, organik tarım alanında faaliyet yürüten çiftliklere öncelik tanınacaktır. Bu amaçla kamuoyu tartışmasına açılan taslak halindeki yönetmelikte öncelik tanınacak 61 tür meyve ve sebze yetiştiriciliği ve 19 tür hayvan yetiştiriciliği listelerine yer verilmiştir. Prosedüre ilişkin proje teklifleri arasında yeni iş pozisyonları açılması öngörülen projelere de öncelik verilecektir.

Daha neler bekleniyor

Tarım Bakanlığı geçici takvime göre yılın sonuna kadar toplam 17 destek prosedürü kapsamında proje kabul edilmeye başlanacak. Tarımsal ürünlerin işlenmesine yönelik yatırımlar, orman sektörünün desteklenmesine yönelik prosedürler, yenliklere yatırımlar, köylerde tarım dışında iş yaratma, yerel girişimci gruplara ilişkin stratejiler doğrultusunda işlemler uygulanması ve başka faaliyetlere yönelik prosedürler bulunuyor.

Yıl sonunda küçük ölçekli altyapıya yatırımlara ilişkin prosedür kapsamında belediye kurumlara da finansman sağlama imkanı bulunacak. Ağustos ayı itibariyle küçük tarım üreticilerine yönelik tematik altprogram kapsamında tarım çiftliklerine yatırımlara ve tarım çiftlikleri ve orman sahiplerine danışmanlık hizmetlerine ilişkin projeler kabul edilmesine başlanacak.

Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı bütçesi 2,9 milyar avro ve bu finansmandan 2020 yılına kadar yararlanılması gerekir, fakat proje değerlendirmeleri ağır tempoda yapılıyor. Bu yılın Ocak ayı itibariyle 100 milyon avronun biraz altında hibe desteği ödendi, aynı zamanda son aylarda yeni proje teklifleri kabul edilmedi, proje başvuruların onaylanması ise düşük tempoda ilerliyordu. Mevcut verilere göre bazı prosedürlere çok büyük ilgi var. Mesela, tarım çiftliklerine yatırımlara ilişkin prosedürün bütçesi 460 milyon leva olması halinde maliyeti 1,4 milyar levayı aşan proje teklifleri sunuldu. Belediyeler ise geçen yıl sonbaharda açılan proje teklif çağrısı kapsamında altyapı projelerine hibe desteği için yaklaşık 670 milyon levalık bütçe ayrılması halinde maliyeti 2,1 milyar levalık proje teklifleri sundu.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1476


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign