Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Yeni kanunla mal varlığını beyan etmek zorunda olan kişilerin kapsamı genişletiliyor

Yeni kanunla mal varlığını beyan etmek zorunda olan kişilerin kapsamı genişletiliyor

01 Ağustos 2017

Adalet Bakan Yardımcısı Evgeni Stoyanov, düzenlenen basın toplantısında Yolsuzlukla Mücadele ve Yasa Dışı Yollardan Kazanılan Mal Varlığına Ek Konulması Hakkında Kanun taslağını tanıttı.

Yeni kanunla kişinin ve onunla ilgili kişilerin araştırıldığı soruşturmaya bağlı olmaksızın toplumun çıkarlarını korumak ve adaletin geri kazanılması aracı olarak yasa dışı yollardan kazanılan mal varlığının tespiti ve el konulmasına ilişkin prosedürün düzenlendiğini kaydetti.

Yeni kanuna göre Çıkar Çatışmasını Önleme ve Tespit Etme Komisyonu, Başbakanlık Yolsuzluk ve Organize Suçları Önleme ve Mücadele Merkezi, üst düzey yetkililer arasında yolsuzlukla mücadeleye yönelik Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) bünyesindeki şube müdürlüğü ve başka birimler Yolsuzlukla Mücadele ve Yasa Dışı Yollardan Kazanılan Mal Varlığına Ek Konulması Komisyonu çatısı altına toplanacak.

Stoyanov’un ifadelerine göre komisyon Başkan, Başkan Yardımcısı ve 3 Komisyon Üyesi olmak üzere 5 kişiden oluşacak. Başkan, Meclis tarafından seçilecek, diğerleri ise Başkan’ın aday göstermesiyle seçilecek. Altı yıllık süreliğine görevde bulunacak Komisyon üyeleri her yıl Meclise faaliyet raporu sunmak zorunda kalacaklar. Adalet Bakan Yardımcısı, ağır suç işledikleri tespit edildiği halde bu komisyonun üyelerinin görevlerine son verilebileceğini sözlerine ekledi.

Bu kanun taslağında yeni bir şey özel istihbarat araçlarının kullanımıdır. Stoyanov’un ifadelerine göre komisyonun amacı ağır yolsuzluk suçlarını önlemek, fakat savcılığın işlevlerini üstlenmesi değil.

Adalet Bakan Yardımcısı, mal varlığına dair beyanda bulunmak zorunda olan kişilerin kapsamının genişletildiğini izah etti. Üst düzey devlet görevlilerinden başka kamu görevleri veya kamu kaynakları kullanımına ilişkin yetkilere sahip olan tamamen yeni bir grup kişiler dahil edilmiştir. Stoyanov, Belediye Meclis üyeleri, devlete ait yüksek eğitim kurumlarının rektörleri, belediyelerin baş mimarları ve başkalarını örnek verdi.

Stoyanov, beyan edilen ve kayıt verileri arasında 20 bin levadan fazla miktarın birbirini tutmaması durumunda denetleme başlayacağını, 150 binden fazla miktarın birbirini tutmaması durumunda ise el konulmasına ilişkin icra davası açılacağını izah etti.

Bu kanun kapsamında üst düzey görevde bulunan bir kişi ile ilgili yolsuzluğa ve çıkar çatışmasına dair bilgi sahibi olan her bir kişinin ihbarda bulunması imkanı öngörülüyor.

Fakat anonim ihbarlar yapılamayacak. Stoyanov, “Bu kanunda öngörülen işlemlerin kötüye kullanılmayacağını garanti etmektedir” diye kaydederek, ihbarda bulunan kişinin korunmasının öngörüldüğünü belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1380


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign